Aydın ilinin turizm potansiyeli ve il merkezinin tatil eğilimleri açısından irdelenmesi
  1. Tez No: 63561
  2. Yazar: UĞUR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Ekonomiye sağladığı döviz girdisi ve ödemeler dengesine yaptığı katkılardan dolayı, çok kapsamlı bir ekonomik etkinlik haline gelen turizmin önemi, Türkiye'de 1980 sonrasında daha iyi anlaşılır hale gelmiştir. Nitekim Aydın ilindeki turizm faaliyetlerinin 1980 sonrasında gelişme gösterdiğini görüyoruz. Günümüzde, turizm faaliyetlerine katılanların, artık klasik tatil anlayışı olan deniz, güneş, kum üçlemesini terk etmeye başladığını, özellikle kıyıya yakın alanlardaki alternatif turizm etkinliklerine ve rekreasyonel faaliyetlere yöneldiklerini görmekteyiz. Bu anlamda, Aydın ili genelindeki turizm potansiyelinin belirlenmesi gerekmektedir. Yine bu potansiyelin turizmde yaratacağı çeşitliliğin, dolayısıyla turizmin tüm yıla yayılmasının mümkün olup olmadığı belirlenmelidir. Yapılan araştırmalar bunun mümkün olduğunu göstermektedir. Aydın'da, doğaya dönüşün hızlandığı şu dönemlerde özellikle, kırsal rekreasyona yönelik büyük bir talep yaratılabilir. Üstelik sayıca fazla olan mesire yerleri, yaylalar ve antik kentler bu potansiyeli artırmaktadır. Aydın ve çevresinde turizmin yarattığı en önemli çevre sorunu; Kuşadası - Davutlar - Güzelçamlı, Didim - Akbük sahil bandı boyunca gerçekleşen yapılaşmalardır, ikinci, üçüncü konutların yoğunlaştığı bu alanda, yaklaşık 7 ay bu konutların atıl kapasite durumunda olması, yapılaşmanın anlamsızlığını ortaya koymaktadır. Turizm Bakanlığı ve ilde ki turizm organizatörlerinin gerçekleştireceği işbirliği ile mevcut atıl kapasiteyi turizm sezonu dışında da harekete geçirecek projeler yörede hayata geçirilmelidir. Bunun en kolay ve en sağlıklı yolu, turizmi yıl içine yaymaktır. Aydın il merkezinde yaşayanların tatil eğilimlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen anket çalışmaları sonucunda; deniz, güneş, kum ağırlıklı klasik tatil eğilimlerinin egemen olduğu saptanmıştır. Üstelik yöre halkının, büyük potansiyele sahip alternatif turizm etkinlikleri ve rekreasyonel faaliyetlere katılımının da düşük olduğu belirlenmiştir. Bu da göstermektedir ki; Aydın'da turizm faaliyetlerinin il ekonomisine olan katkısını artırmanın en önemli yolu, öncelikle iç turizm talebini yaratmaktan geçmektedir. Bu talebi yaratacak, mevcut potansiyeli harekete geçirecek öneriler araştırmanın son bölümünde toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Having been well exemplified, in Turkey tourism, which has become an ' important area of the economy all around the world, has become well thought of due to the economic benefits of an influx of foreign currency on the balance of payments condition, after the 1980's. The fad that all the tourism facilities have been developed in Aydın, and in Turkey in general considered. Nowadays the classical 3 s trio (sea - sun - sand) has lost its popularity and the modern tourists intention is to take part in some (other) alternative facilities by the sea and in the recreational areas. Therefore, it's become necessary to determine the potential tourism areas and their varieties. Also, a desire to enlarge the tourism capacity in Aydın might have been intended on. According to the studies in the area, it will be possible to increase the tourists demands to view countryside, where they could see promenades, ancient cities and all of the natural beauties. The constructions along the“Kuşadası - Davutlar - Gûzelçamh - Didim - Akbük”(shore line) is causing the greatest environmental problem in Aydın. İt is not reasonable to built houses that are useless in for seven months of a any more the year.It shouldn't be allowed to built such houses. By means of the coordination of the ministry of tourism and the tourism organizers in the city; the projects that make these idle buildings useful could be practiced. It's the best and the easiest way to disperse the tourism capacity over the whole year. As the result of the questionnaires (surreys) on to determine of the people's attitude towards holiday it seems important for them to spend summer time near the sea. Also the local people aren't interested in alternative tourism facilities, and the recreational facilities. Thus, first of all, the demands for the inland tourism should be increased. And the land part (section) of my the is explains the ways to refresh the present tourism potential in the area.