Metropol şehirlerde karaulaşımının özelleştirilmesi: İzmir İZULAŞ örneği
Privilization of terrestrial communication in the metropol cities
- Tez No: 63562
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Belediyeler, kent yönetiminde ve kente yönelik hizmetlerde büyük öneme sahip kuruluşlardır. Belediyeler, Anayasa'nın 127. maddesinde diğer mahalli idareler arasında yer almış, belde ve belde halkının müşterek mahiyetteki mahalli ve medeni ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuşlardır. Ülkemizde belediyeler, sürekli gelişme gösteren temel mahalli idarelerdir. Nüfusu 500 binden fazla olan belediyelere ise sahip olduğu geniş faaliyet alam ile“ Metropol ”denilmektedir. Günümüzde metropol alanlar için büyüme oldukça etkili bir unsur olup, gerek merkez gerekse çevredeki nüfusun siyasal sisteme yönelik hizmetleri büyük oranlara ulaşmaktadır. Devletin ekonomik faaliyetlerinin sınırlandırılması veya tamamen ortadan kaldırılması olarak nitelendirilen“ Özelleştirme ”olgusu, Belediye hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi açısından önem kazanmıştır. Büyükşehir Belediyeleri Bünyesinde hizmet sunmak amacıyla kurulan“ Belediye İktisadi Teşebbüsleri ”bir özelleştirme uygulaması olarak ortaya çıkmıştır. Bu yöntem Belediyelerin bazı kamu hizmetlerini daha verimli ve etkin bir şekilde yürütmek, kamu bürokrasisinin katı kurallarından, ağır işleyişinden ve denetiminden kurtulmak amacıyla işletmelerini şirket haline dönüştürmeleri ile gerçekleştirilmektedir. Burada sözkonusu özelleştirme, hizmetin işleyişine yönelik olup, şirketleşme yoluyla, Belediyeye ait taşınır ve taşınmaz mallar, Ticaret Kanunu'na göre faaliyet gösteren bir başka tüzel kişiliğe geçmekle birlikte, bu mallar Belediye ile bir yönetim ve mülkiyet ilişkisi içinde kalmaktadır. 1984 yılından sonra, İzmir Büyükşehir Belediyesi bu şekilde bir çok şirket kurmuştur. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu veya ortak olarak katıldığı şirket olarak İzmir Ulaşım ve Makina Sanayi A. Ş. ( İZULAŞ ) örnek verilebilir. Kanunun verdiği bu yetkiye dayanarak; İzmir metropol alam içinde toplu taşımacılık hizmetlerini yerine getirmek, bu konudaki sorunları çözmek ve verimliliği arttırmak amacıyla kurulan İzmir Ulaşım Hizmetleri ve Makina Sanayi Anonim Şirketi ( İZULAŞ ), İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ESHOT Genel Müdürlüğü, İzmirvn Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi ( TANSAŞ ), Ege Şehir Planlaması Teknolojik İşbirliği Merkezi Anonim Şirketi ve İzmir İmar Limited Şirketi' nin ortaklığı ile kurulmuştur. İZULAŞ A. Ş. bugün 555 otobüsü ve yaklaşık 1000 şoförüyle ulaşım hizmetini vermeye devam etmektedir. İzmir' de karaulaşımının özelleştirilmesinde İZULAŞ örneği gerek toplu ulaşıma kazandırdıkları ( NÎLER, Ziya Göksel Denizcilik Şirketi ) ve gerekse de halkın refahına yaptığı katkı nedeniyle örnek bir uygulamayı teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Municipalities are the leading companies that have great importance on the administration of the cities and utilities in respect of the cities. Municipalities take part among the other local administrations on the 127, matter of Turkish Constitution and built up for the local and civilized necessities of the public. In our country, Municipalities are basic local administrations that develop day by day.Municipalities that have the population of more than 500.000 people are called“ Metropols ”for their large activation field. Nowadays, development is an effective and important factor for Metropols, and service of the publicity - for city and suburb population - according to the political system takes a great ratio. Privilizatiu»:; that is qualified as to limit or to remove the economical activity of the government, is important for the efficiency of municipal utilities.“Privatization of Municipal Enterprises”are first came into being as an application of privilization and thought for giving service to the public on the structure of the Municipality. This application is important for Municipalities to give more efficient and activated service to the public,to get rid of the indolence rules of bureaucracy. In order to materialize the subject, Municipalities turn their administrations into companies. On this subject, procedure of the given service is privilized, and movable or immovable property of the Municipality belongs to another juristic person but this estate always has a relationship with Municipality either in management or in belonging. After 1984, Izmir Metropolitan Municipality established few companies like that.İZULAŞ ( İzmir Communication and Mechanical Industries Corporation ) can be given as an example for a company that is established by Metropolitan Municipality. İZULAŞ is established by partnership of İzmir Metropolitan Municipality, ESHOT General Head Office, TANSAŞ.IX Aegean City Planning and Technological Community Head Office, İzmir Construction, to give service of collective communication in the İzmir Metropol field, solve problems about the subject and increase the profit. İZULAŞ CO. today continues giving service with its 555 buses, and 1000 drivers. İZULAŞ is a good sample for privilization of terrestrial - communication. It also makes a gain of public comfort and becomes the leader of some other companies ( for example NİLER, ZİYA GÖKSEL SHİPPİNG CO. ) about land or sea communication.