Studio oyuncularının sahne tasarımı kavramı ve bir model tasarımı
Studio oyuncuları's stage design concept and a model game design
  1. Tez No: 635621
  2. Yazar: FIRAT SIRMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Öncelikle sanatın maddi kaygılar güdülmeden yapılması gereği ve maalesef sadece ülkemizde değil, global olarak hak ettiği değeri görememesi başta tiyatro sanatı olmak üzere hemen hemen bütün sanat dallarında farklı seçeneklere, 'alternatiflere yönelme' yollarını aratmıştır. Bunların başında gelen tiyatro sanatının diğer plastik ya da işitsel sanatlara nazaran daha işlevsel ve maddi olarak külfetli olması, alternatif tiyatro kavramı için yol olmuştur. Bu yol yaklaşık yarım asırlık süreç ile evrilerek günümüze kadar devam etmiş, dünya ve ülkemizde birçok alternatif sahne oluşumuna giden ekiplerin oluışmasını sağlamıştır. Bu durum ışığında alternatif tiyatro çatısı altında kurulan, dünya ve ülkemiz tiyatro ekiplerine değinecek, bu çalışmanın konusu olan Studio Oyuncuları'nın alternatif tiyatro ve sahne estetiği kavramını irdeleyeceğiz. Bunun yanı sıra söz konusu kavramların görsel bağlamda, seyirci/oyuncu ilişkisine ne tür faydalar sağladığını da aktarmaya çalışacağım. Alternatif kavramı ile yapılan çalışmaların bilinene nazaran yoğun gerçeklik kaygısı, insanın günlük yaşamını yöneten güçlerden soyutlanmasını sağlamakta ve aktarılmak istenen hislerin karşıya daha yoğun yansıtılabilmesini mümkün kılabilmektedir. Bu bağlamda yeni bir tiyatro için oyuncu ve seyirci asallarından hareket edilmesi en mantıklı yol olacaktır.
Özet (Çeviri)
First of all, the need for art to be done without financial concerns and unfortunately not only in our country but globally, the value it deserves to see has sought different options and alternatives in almost all branches of art, especially theatre art. The fact that the leading theatrical art is more functional and financially burdensome than other aesthetic or auditory arts alternative theatre has been the way to the concept. This road has evolved with a process of about half a century and continued to this day, it has enabled the formation of teams leading to many alternative stage formations in the world and in our country. In light of this situation, the world and our country, which were established under the roof of alternative theatre, will refer to the theatre teams and will examine the concept of alternative theatre and stage aesthetics of Studio Actors, which is the subject of this study. In addition, I will try to convey what benefits these concepts provide to the audience/player relationship in the visual context. The intensive reality recording of the work done with the alternative campaign compared to what is known makes it possible to isolate people from the forces that govern their daily lives and to reflect more intensely against the feelings that are intended to be conveyed. In this context, it would be the most logical way for a new theatre to be acted on the primes of actors and audiences.