21. yüzyıl sanatında değişen mekânsal algı ve yeni işgal alanları yaratma bağlamında enstelasyon sanatı
The art of installation in the context of changing spatial perception and new invasion areas in the art of the 21st century
  1. Tez No: 635620
  2. Yazar: BESİME MÜGE KASIMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. FERHAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
20. Yüzyılın sonlarında enstalasyonun radikal bir sanat pratiği olarak Arazi Sanatı ekseninde başlayan ve sonrasında galeri ve müzelere yansıyan yolculuğu, günümüz çağdaş sanatında merkezi bir role sahip olmasıyla devam etmektedir. Erken 20. Yüzyıl sanatçıları mekânı bir zemin olmaktan çıkarıp, ona yeni bir değer katarak, onu yapıtın bir parçası haline getirirler; sanat formu hibrit bir özgürlüğe kavuşur ve izleyici de katılımcı bir karaktere evrilir. Bu tez çalışmasının amacı, 1960'lardan itibaren gelişmeye başlayan enstalasyonun günümüze kadar olan gelişimi ile başlayarak, sanatçı, yapıt, değişen mekânsal algı ve katılımcı olarak merkeze çekilen izleyici arasındaki yeni ilişki dinamiklerini anlayabilmektir. Müze ve galerinin sınırlarını zorlayan, yeni işgal alanları yaratma bağlamında anıtsal ve vurucu boyutlarda yapıt üreten enstalasyonlar, bu belirsiz, dinamik ve sürece odaklanan sanat anlayışının özünü anlayabilmek için dokuz kategoride incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The journey of the installation, which started in the late 20th century on the axis of Land Art as a radical art practice, and then reflected on galleries and museums, continues with its central role in contemporary art. Early 20th century artists make the space not a ground and add a new value to it, making it a part of the work; the art form gains hybrid freedom and the audience evolves into a participatory character. The aim of this thesis work is to understand the new dynamics of the relationship between the artist, artwork, changing spatial perception and the audience attracted to the center as a participant, starting with the development of the installation, which started to develop since the 1960s.Installations that push the boundaries of the museum and gallery and produce monumental and striking works in the context of creating new occupation areas will be examined in nine categories in order to understand the essence of this ambiguous, dynamic and focused art approach.