Yöneticinin pozitif psikolojik sermayesinin astlarının pozitif psikolojik sermaye özelliklerine etkisi: Otomotiv sektöründe bir araştırma
The effect of administrators' positive psychological capital on subordinates' positive psychological capital properties: A research in automotive sector
- Tez No: 635656
- Danışmanlar: PROF. DR. SENAY YÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmanın amacı; yöneticinin pozitif psikolojik sermayesinin astlarının pozitif psikolojik sermayesine olan etkisini, bir başka ifadeyle yöneticinin pozitif psikolojik sermayesinin astına bulaşıcı olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda Bursa'da faaliyet gösteren otomotiv ana sanayi firmasında 121 çalışan, yönetim kademesinde görev yapmakta olan 17 yöneticinin katılımıyla çalışma yürütülmüştür. Elde edilen en önemli bulgu, yöneticilerin psikolojik sermayelerinin astlarının psikolojik sermayelerini etkilediğidir. Üstelik bu etki her bir pozitif psikolojik sermaye boyutunda kendini göstermiştir. Pozitif psikolojik sermaye literatürüne katkı sağlaması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is, to seek the effect of the administrators' positive psychological capital to their subordinate officers' psychological capital in other words to seek whether the executive officers' positive psychological capital is infectious to their subordinates. For that purpose, this study was performed with 121 workers and 17 executives in an automotive key industry company which operates in Bursa. The most important finding is, the administrators' positive psychological capital effect their subordinates' psychological capital. Overmore the outcome comes off every component of the positive psychological capital. It is projected that this research is going to contribute to the literature of positive psychological capital.