Osmanzade Ahmed Tâib Efendi ve Hulasatu'l-Ahlak (Hikmet-i Ameliye) adlı eseri
Osmanzade Ahmed Tâib Efendi and his book Hulasatu'l-Ahlak (Hikmet-i Ameliye)
- Tez No: 635667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ahlak, felsefenin temel konularından birisidir. Ahlak ile ilgilenen felsefe dalına ahlak felsefesi (etik) adı verilmektedir. Teorik etik veya yalın etik olarak da adlandırılan ahlak felsefesi, İslam düşünürlerinin üzerinde durduğu temel çalışma sahalarından birini oluşturur. Teorik/Nazari ve Pratik/Ameli olarak iki temel yaklaşımla ahlak felsefesi yapan İslam düşünürleri, ahlakı; bireysel ahlak, aile ahlakı ve toplum ahlakı olarak üç ana konu çerçevesinde ele almışlardır. İlk başlarda İslam filozoflarının üzerinde durduğu bir konu olmasının yanında zamanla özellikle ahlak felsefesiyle ilgilenen düşünürlerin varlığı,“İslam Ahlakçıları”tabirinin oluşmasına katkı sağlamıştır. İslam ahlakçıları, kendilerinden önceki filozofların eserlerinden faydalanmakla birlikte, kendi dönemlerinin ahlak anlayışlarını da ortaya koymaları bakımından bizler için son derece önemlidir. Tezimizde ahlaki görüşleriyle birlikte, ahlak felsefesi açısından kaleme almış olduğu Hulasatu'l-Ahlak adlı eserini sunduğumuz Osmanzade Ahmed Tâib Efendi de sözkonusu islam ahlakçılarından bir tanesidir. Eser ve yazarı, gerek kendinden önceki çalışmaları özetlemesi gerekse devrinin ahlak anlayışını vermesi açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Morality is one of the fundamental issues of philosophy. The branch of philosophy that deals with morality is called moral philosophy (ethics). Moral philosophy, also called theoretical ethics or plain ethics, is one of the main fields of study that Islamic thinkers emphasize. Islamic thinkers who make moral philosophy with two basic approaches: Theoretical / Nazari and Practical / Ameli; They dealt with three main topics as individual morality, family morality and social morality. In addition to being a subject that Islamic philosophers focused on at first, the presence of thinkers who were especially interested in moral philosophy contributed to the formation of the term“Islamic Moralists”. Islamic moralists, while making use of the works of the previous philosophers, are extremely important for us in terms of revealing their moral understanding of their own time. Osmanzade Ahmed Tâib Efendi, who presented his work named Hulasatu'l-Ahlak in his thesis with his moral philosophy in terms of moral philosophy, is one of the Islamic moralists in question. His work and author are extremely important in terms of both summarizing the previous works and giving the moral understanding of his age.