An analysis of The African Union's criticism of the International Criminal Court
Afrika Birliği'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yönelik eleştirilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 635666
  2. Yazar: MARTIN SISHEKANU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU ATILGAN PAZVANTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma Afrika Birliği'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yönelik eleştirilerini incelemektedir. Bu çalışmanın amacı UCM ile Afrika Birliği arasındaki ilişkinin olumsuz ilerlemesini Afrika devletlerinin UCM'nin Afrika'daki uygulamalarına yönelik eleştirilerini çözümleyerek dört başlık altında ortaya koymaktır. Bu dört eleştiri noktası şu şekilde ifade edilmektedir; (i) UCM'nin Afrika ülkelerini haksız yere hedeflediği iddiasıyla gerçekleşen ilk eleştiri değerlendirilmiştir. Çalışmada bu eleştirinin temellerinin zayıf olduğu bulgulanmıştır. (ii) UCM'nin Afrika barış süreçlerine engel teşkil eden soruşturmaları ele alınmıştır. Bu bölümde, barışın teşviki ile adaletin uygulanması arasındaki gerilimin değerlendirilmesi yapılmıştır. Devam eden çatışmalarda adalet arayışının barış süreçlerini sekteye uğratabileceği sonucuna varılmıştır. Barışın teşviki, adalet ve hesap verebilirliğin önemini azaltmamalıdır. (iii) Uluslararası suç işledikleri ileri sürülen devlet başkanları için diplomatik dokunulmazlıklar ayrı bir başlık altında irdelenmiştir. Roma Statüsü kapsamındaki diplomatik dokunulmazlıklar, Roma Statüsü'nün 27. ve 98. maddeleri arasındaki ilişki çerçevesinde çözümlenmiştir. Roma Statüsüne taraf devletlerin 27. madde nedeniyle diplomatik dokunulmazlık haklarından feragat ettikleri ileri sürülmüştür. Roma Statüsüne taraf olmayan devletler, uluslararası suç işledikleri ileri sürülen durumlarda bile diplomatik dokunulmazlıkları almaya devam etmektedir. (iv) Son olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ile UCM arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Bu bölümde, BM Güvenlik Konseyi'nin UCM'nin meşruluğuna etkisi incelenmiştir. Çalışma, BMGK'nin UCM ile ilişkilerini yürütme biçiminin UCM'nin bütünlüğünü büyük ölçüde azalttığını ortaya koymaktadır. Her iki tarafın iki organ arasındaki mevcut gerilimleri etkisiz hale getirmeyi amaçlayan yapıcı bir diyalogda bulunması UCM ve Afrika Birliği ilişkisini olumlu anlamda geliştirebilecektir. BMGK'nin UCM ile ilişkilerini yürütme biçimini değiştirmesine de ihtiyaç olduğu değerlendirilmektedir. Bu çalışma, veri toplama aracı olarak belgesel taramanın kullanılmasıyla yapılmış ve nitel tekniklerle veriler çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the African Union's (AU) criticisms of the International Criminal Court (ICC). The purpose of this study is to reveal the deteriorating relationship between the ICC and the African Union by analysing the four criticisms African states have used to criticise the work of the ICC in Africa. The four criticisms are expressed as follows; (i) The claim that the ICC is targeting African countries. This claim was evaluated, the study found that arguments in support of this criticism were weak and minimal. (ii) The ICC's investigations as an obstruction to African peace processes. Under this section, an assessment of the tensions that exist between the promotion of peace and the implementation of justice was made. It was concluded that the pursuit of justice in ongoing conflicts can undermine peace processes. The promotion of peace should not reduce the importance of justice and accountability. (iii) Diplomatic immunities for Heads of States accused of committing international crimes are evaluated under a separate heading. Diplomatic immunities under the Rome Statute within the framework of the relationship between articles 27 and 98 are examined. It was argued that states that are party to the Rome Statute waive their rights to diplomatic immunities as a result of article 27. States not a party to the Rome Statute continue to be entitled to their diplomatic immunities even in cases where they are accused of committing international crimes. (iv) Lastly, the relationship between the United Nations Security Council (UNSC) and the ICC was evaluated. Under this section, an examination of how the UNSC affects the legitimacy of the ICC was made. The study revealed that the manner in which the UNSC has conducted its relations with the ICC has greatly undermined the integrity of the ICC. The ICC-Africa relationship would be best served if both parties engaged in constructive dialog aimed at defusing the current tensions that exist between the two bodies. There is also a need for the UNSC to change the manner in which it has conducted its relations with the ICC. This study was carried out through the use of documentary search as an instrument of data collection and data was analysed through qualitative techniques.