Relationship between subtypes of narcissism and depression: Mediating roles of self-esteem, perceived stress and emotion regulation difficulties
Narsisizmin alt tipleri ile depresyonun ilişkisinde benlik saygısı, duygu düzenleme güçlükleri ve algılanan stresin aracı rolü
  1. Tez No: 635680
  2. Yazar: BENGİ ÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, benlik saygısı, duygu düzenleme güçlükleri ve algılanan stresin, narsisizm tipleri (büyüklenmeci ve kırılgan) ile depresyon arasındaki ilişkide aracı rol oynayıp oynamadıklarını incelemektir. Araştırma 18 ila 65 yaş aralığında (Ort = 37.9, S = 14.54) 352 katılımcı (206 kadın ve 146 erkek) ile yürütülmüştür. Şu anda bir psikolojik sorunu olduğunu ifade eden kişiler çalışmaya dâhil edilmemiştir. Veri toplama araçları olarak“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Narsistik Kişilik Envanteri”,“Kırılgan Narsisizm Ölçeği”,“Duygu Düzenlemede Zorluklar Ölçeği”,“Beck Depresyon Envanteri”,“Algılanan Stres Ölçeği”ve“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Bütün değişkenler arasında Pearson korelasyon analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda benlik saygısı ile büyüklenmeci narsisizm arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Bütün diğer değişkenlerin birbirleri ile anlamlı olarak ilişkili olduğu bulunmuştur. Daha sonrasında, depresyon ile ilişkili değişkenleri araştırmak için üç aşamalı bir hiyerarşik regresyon analizi tasarlanmıştır. Büyüklenmeci narsisizm dışındaki bütün faktörlerin depresyonu anlamlı olarak yordadığı görülmüştür. Son olarak iki aracı değişken analizi yürütülmüştür. Bu analizler, depresyonun, büyüklenmeci narsisizm ile yalnızca algılanan stres ve duygu düzenleme güçlükleri aracılığı ile ilişkili olduğu ortaya koymuştur. Ek olarak, kırılgan narsisizmin depresif semptomlar üzerinde duygu düzenleme zorlukları, benlik saygısı düzeyleri ve algılanan stres yoluyla dolaylı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, narsistik özellikler taşıyan kişilerde görülen depresyonu anlamak için duygu düzenleme zorlukları, benlik saygısı düzeyleri ve algılanan stres seviyeleri hesaba katılmalıdır. Sonuçlar, var olan literatür ışığında tartışılmıştır. Araştırmanın sınırlılıkları, güçlü yönleri ve sonraki araştırmalar için öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate whether self-esteem, emotion regulation difficulties and perceived stress play mediator roles in the relationship between subtypes of narcissism (grandiose and vulnerable) and depression. The study was conducted with 352 participants (206 females and 146 males) who aged between 18 and 65 (M=37.9, SD=14.54). Having a current psychological problem was chosen as exclusion criteria. Data collection tools of the study were“Sociodemographic Instrument”,“Narcissistic Personality Inventory”,“Hypersensitive Narcissism Scale”,“Difficulties in Emotion Regulation Scale”,“Beck Depression Inventory”,“Perceived Stress Scale”and“Rosenberg Self Esteem Scale”. Pearson correlation analyses were conducted between all variables. Self-esteem and grandiose narcissism were found unrelated. All of other variables were found to be significantly correlated. Then, a three-step hierarchical regression analysis was designed to investigate associated factors with depression. Rather than grandiose narcissism, all variables significantly predicted depression. Finally, two mediation analyses were conducted. They revealed that depression was related to grandiose narcissism only through perceived stress and emotion regulation difficulties. In addition, vulnerable narcissism had an indirect effect on depressive symptoms via emotion regulation difficulties, self-esteem levels and perceived stress. Therefore, it seems that to understand depressive symptoms in narcissistic people; emotion regulation difficulties, self-esteem levels and perceived stress should be taken into account. Results were discussed in comparison with the current literature. Limitations and strengths of the study and also suggestions for further research were referred.