Küçük hücreli dışı metastatik akciğer kanserli hastalarda hematolojik parametre değişkenlerinin prognoz üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The predictive effect of hematological parameters on prognosis of non small cell metastatic lung cancer patients. namik kemal university faculty of medicine. internal medicine department. tekirdag
  1. Tez No: 635681
  2. Yazar: DUYGU BAYIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN SELÇUK ŞEBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Nötrofil/lenfosit oranı (NLO), trombosit/lenfosit oranı (TLO) ve lenfosit/monosit oranı (LMO) gibi sistemik inflamasyon belirteci olarak kabul edilen hematolojik parametre değişkenleri kanserin birçok türü için prognostik faktördür. Bu çalışmada standart tedavi verilen küçük hücreli dışı metastatik akciğer kanserli hastaların tedavi öncesinde bakılmış olan hematolojik parametre değişikliklerinin ve hastaların klinik özelliklerinin prognoz üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza 2010-2016 yılları arasında metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı alarak çalışmaya kabul kriterlerini karşılayan 102 hasta dahil edildi. Hastaların tedavi öncesi demografik özellikleri ile hemogramları baz alınarak nötrofil sayısının lenfosit sayısına oranı, lenfosit sayısının monosit sayısına oranı ve trombosit sayısının lenfosit sayısına oranı retrospektif olarak hesaplandı. Roc eğrisi ile NLO sınır (cut off) değeri 2,5, LMO sınır (cut off) değeri 3, TLO sınır (cut off) değeri 183 olarak belirlendi. Tüm hastalar sınır (cut off) değerlerine göre iki gruba ayrıldı ve istatistiksel inceleme yapıldı. Çalışma grubundaki hastaların median GSK süresi 10 ay ve PSK süresi 6 ay olarak bulundu. Tek değişkenli analizde yüksek NLO'nun (cut off≥2,5), yüksek TLO'nun (cut off ≥183) ve düşük LMO'nun (cut off
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to assess the prognostic impact of hematological variables in patients diagnosed with metastatic non small cell lung cancer. 102 consecutive patients who were treated as metastatic non small cell lung cancer between 2010–2016 at the Namik Kemal University Hospital Medical Oncology Clinic and who met the inclusion criteria for the study were included in the study group. Patients hematological parameters before the start of the chemotherapy and the demographical and clinical parameters were obtained from the medical records retrospectively. The optimal cut off levels determined by using ROC curve analysis for NLR, PLR and LMR were 2.5, 3, and 183, respectively. Median OS and median PFS were 10 and 6 months respectively. In univariate analysis elevated NLR, PLR ration and lower LMR were found to have an adverse effect on PFS and OS. Among clinical parameters ECOG performance score, older age and single organ metastatic disease were found to be positively correlated with survival. In multivariate cox regression analysis only single organ metastatic disease was found to be an independent prognostic factor. In conclusion NLR, PLR and LMR were found to be closely related with survival however their role as an independent prognostic factor was not confirmed in the metastatic setting of non small cell lung cancer. The impact of systemic inflammation markers in the metastatic disease needs to be further elucidated.