Şinasi Özdenoğlu (Hayatı, sanatı, eserleri)
Şinasi Özdenoğlu (His life, art, works)
- Tez No: 635694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BİLGEHAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
“Şinasi Özdenoğlu (Hayatı, Sanatı, Eserleri)”adlı bu çalışmanın amacı, edebiyatın pek çok türünde eser yayımlamış Şinasi Özdenoğlu'nun hayatını, sanatını ve eserlerini inceleyerek edebiyat tarihindeki yerini belirlemektir. Ayrıca Özdenoğlu'nu bilim dünyasına tanıtarak bu konuda yapılacak yeni çalışmalara kaynaklık etmek de çalışmanın amaçlarındandır. Çalışmada sanatçının biyografisi ile sanat yaşamı dışında yayımlanan on dokuz eserinin tanıtımı, süreli yayınlardaki yazıları, eserleri ve hakkında yazılanlar, şiirlerinin ve öykülerinin değerlendirilmesi yer almaktadır. İncelemeler sonucunda Şinasi Özdenoğlu'nun, şiir, şiirsel düzyazı, inceleme, öykü, anı türlerinde eserler yazdığı ve bu türlerin her birinde sanatçı kimliğini güçlü biçimde ortaya koyduğu görülür. Yazın hayatında şiirleriyle bilinen bir sanatçı olarak Özdenoğlu, imge ve soyutluktan uzak, toplumla özdeşleşen bir şiir anlayışına sahiptir. Sanatçı, Türk edebiyatında 1940 Kuşağı içerisinde sanatını şekillendirmesine karşın bir ideolojiye ya da edebî bir topluluğa yakınlık duymaz. Dolayısıyla Şinasi Özdenoğlu'nun yayınları göz önüne alındığında Türk edebiyatı içerisinde özgün bir konuma sahiptir denilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the work titled“Şinasi Özdenoğlu (His Life, Art, Works)”determine of the place on history of literature by examining the life, art and works of Şinasi Özdenoğlu who has published works in many types of literature. It is also among the aims of the study to introduce Özdenoğlu to the scientific world and to source new works on this subject. The study includes the introduction of the artist's biography and nineteen works published outside of his artistic life, his writings in periodicals, his works and what has been written about him, the evaluation of his poems and stories. As a result of the examinations, it is seen that Şinasi Özdenoğlu wrote works in the genres of poetry, poetic prose, scrutiny, story, and memory, and strongly demonstrated his identity in each of these genres. As an artist known for his poems in his art life, Özdenoğlu has a sense of poetry that is free from image and abstraction, and which is identified with society. Although the artist shapes his art in the 1940 Generation in Turkish literature, he does not feel close to an ideology or a literary community. Therefore, considering the publications of Şinasi Özdenoğlu, it can be said that it has a original position in Turkish literature.