Yiğit Okur (Hayatı, sanatı, eserleri)
Yiğit Okur (His life, art, works)
- Tez No: 635693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BİLGEHAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
“Yiğit Okur (Hayatı, Sanatı, Eserleri)”adlı bu çalışmanın amacı, roman, öykü, anı türlerinde eserleri bulunan sanatçının biyografisinin yanı sıra sanat yaşamı ile eserlerini inceleyerek edebiyat tarihindeki yerini belirlemektir. Böylelikle bilim dünyasına tanıtılacak olan sanatçı ve eserleri hakkında yapılacak yeni çalışmalara kaynaklık etmek hedeflenmektedir. Çalışmada Yiğit Okur'un yaşam öyküsü ile sanat yaşamı dışında yayımlanan on üç eserinin tanıtımı, süreli yayınlardaki yazıları ile eserleri ve hakkında yazılanların künye bilgileri, romanlarının ve öykülerinin değerlendirilmesi yer almaktadır. Şiir, roman ve öykülerinin incelenmesi neticesinde Yiğit Okur'un hukukçu kimliğinin yanında sanatçı kimliğinin de yaşamına, kişiliğine önemli katkılar sunduğu söylenebilir. Türk edebiyatında 1950'lerde şiirle adını duyuran Okur'un, sanatının ivme kazandığı bu dönemde lise ve daha sonra Hukuk Fakültesinde öğrenimine devam ederken tiyatroyla da yakından ilgilenerek genç yaşında çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğu görülür. Yaşamı boyunca yüksek bilinçle yazdığı fikir ve edebiyat yazıları, eserleri ışığında Yiğit Okur'un Türk edebiyatının entelektüel bir ismi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work titled“Yiğit Okur (His Life, Art, Works)”is to determine the place in the history of literature by examining the art life and works as well as the biography of the artist who has works in novel, story and memory types. In this way, it is aimed to source new works about the artist and his works that will be introduced to the world of science. In the study includes the life story of Yiğit Okur and his thirteen works published outside of art life, his writings in periodicals, his works and the imprint information of his writings, evaluation his novels and stories. As a result of the analysis of his poems, novels and stories, it can be said that Yiğit Okur's jurist identity as well as the artist's identity contributed significantly to his life and personality. Okur, who made his name heard in Turkish literature with poetry in the 1950s, was observed to have a multi-faceted personality at a young age, while attending high school and later studying at the Faculty of Law, while closely attending theater. It can be said that Yiğit Okur is an intellectual name of Turkish literature in the light of his ideas and literature writings, which he wrote with high consciousness throughout his life.