Belirlilik ve belirsizlik varsayımları altında yatırımların finansal analizi
The Financial analysis of investments under risk-free and uncertainty assumptions
  1. Tez No: 63573
  2. Yazar: EMEK ASENA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Günümüzde işletmeler; bilgiye dayak, düşük maliyetli, dünya çapında kaliteli ürün ve hizmet üretimine veya üstün bir teknolojiye ve pazar avantajına sahip olmak zorunda kalmışlardır. Bunu gerçekleştiremiyen eski büyük şirketler hantal devlere dönüşmekte ve yok olmaktadırlar. Aynı durumdaki bir çok gelişmekte olan ülke firması ise kendi halklarım düşük ücretlerle ağır koşullarda çalıştırmakta ve ülkeleri acısında çok değerli kredilere talip olmakta ancak kendileriyle birlikte geniş halk kitlelerini ve milli servetide batağa sürüklemektedirler. Firmaların dünya pazarlarında anahtarları sayılabilecek yukarıdaki niteliklere sahip olabilmelerindeki en önemli etkenlerden biri yatırım kararlan ve bu kararların verimliliğidir. Bu çalışmada üretim işlevine ilişkin yatırım projelerinin değerlendirilmesi ve başardı olmaları için gerekli finansal işlemler mikro anlamda yani firma açısından incelenmiştir. Ayrı bir tez konusu olabilecek kadar kapsamlı olan mali yatırımlar konu dışı bırakılmıştır. Tez sonuna bir uygulama eklenmesi yerine konulan detaylı inceleyen ve hassas noktalan vurgulayan çok sayıda örneğin kullanılması tercih edilmiştir. Birinci bölümde, yatırımlarla ilgili temel bilgiler ve diğer bölümlerdeki analizlere veri oluşturacak değerlerin elde edildiği yapılabilirlik çalışmaları kısaca açıklanmıştır. İkinci bölümde sabit ve işletme sermayesi giderleri ele alınarak kuruluş dönemi giderleri ve ardından yatırımın toplam gelirleri değerlendirilmiş, analizlerde kullanılan finansal tablo ve oranlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde belirlilik ve belisizlik koşullarında finansal yönden proje ölçümleme yöntemleri incelenmiştir. Belirlilik koşulunda proje ölçümleme, statik ve dinamikyöntemler başlıkları altında ele alınmıştır. Belirsizlik durumunun etkileri; risk belirleme, risk ölçümleme ve yöntemlerin riske adapte edilmesi şeklinde incelenmiştir. Son olarak dördüncü bölümde enflasyonun yatırım projelerine etkileri ve bu etkilerin azaltılması için kullanılan teknikler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today firms are being forced to base on knowledge, for low costs, to produce goods and service in worldwide quality or to have high technology end market advantages. Old corporations that can not achieve those are vanishing in the market. Many firms of developing countries that are in the same situation employ their people for low wages under hard conditions and demand national resources but they lose the capital and sink with their people. Investment decisions and the success of investments are one of the main factors that carry the firms to achieve these qualifications. In this study, financial operations of investments related with production and management of these operations are analyzed. Instead of dealing with one main application, working with examples explaining the ideas more in detail is preferred. In the first section, fundamental concepts and feasibility studies that produce data for financial analysis are dicussed. In the second section, incomes and expenditures of investments, tables and ratios used for financial analysis are examined. In the third section, financial project evaluation methods are discussed under risk-free and uncertainty conditions. Project evaluation under risk-free condition is formed of static and dynamic methods. Effects of uncertainty are examined under the topics of risk determination, risk measurement and adapting risk to methods. Finally in the fourth section, effects of inflation to investments and dicreasing effects are analysed.