Yasal grevin akdinden doğan hak ve borçlara etkisi
  1. Tez No: 63575
  2. Yazar: ASLI TUTUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL HARMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Yasal grevin iş sözleşmesi üzerindeki en önemli etkisi, sözleşmenin askıya alınmasına neden olmasıdır. İş Sözleşmesinin, iş mücadelesi dışındaki askıya alınma hallerinin teorik temelinin, Borçlar Hukukunun genel hükümlerinden hareket edilerek oluşturulması mümkün iken, iş sözleşmesinin yasal grev sebebiyle askıda kalmasının, kollektif hukukun kendine özgü kuralları ve koşullan içerisinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, iş sözleşmesinin yasal grev sebebiyle askıda kalmasının teorik temeli üzerinde durulmuş, bunun için, yasal grevin unsurları ve grev hakkının niteliği ile, grev sebebiyle askıda kalmanın Türk ve bazı Batı Avrupa Hukuklarındaki tarihsel gelişimi incelenmiştir. ikinci bölümde, iş sözleşmesinin yasal grev sebebiyle askıda kalmasının, sözleşmeden doğan hak ve borçlara etkileri, diğer bir ifadeyle, iş sözleşmesinin yasal grev sebebiyle askıda kaldığı süre içerisinde, sözleşmeden doğan hak ve borçların durumu ayrıntısıyla inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK The main effect of legal strike on employment contract is that it causes the contract of suspent. The suspension of employment contract due to“legal strike”needs to be considered within the particuler rules and conditions of common law while it is possible, using the general rules of obligation law, to establish, the theorical base of the suspension of the employment contract except. The first part of the study has focusedon the theorical base of the suspension of the contract because of the legal strike and the historical backround of the suspension caused by a strike together with the conditions of the legal strike and the aspects of right of going on a strike within Turkish Law as well as some of the European Laws hawe been analysed The second part of the study has covered the effect of the suspension of the contract caused by“legal strike”on the rights and duties gained from the contract has been examined.