Türk traktör kullanıcılarının marka tercihlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research to determine the brand choice of Turkish tractor users
  1. Tez No: 63576
  2. Yazar: TARKAN KARADİBAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Tüketici davranışları pazarlamanın temelini oluşturmaktadır. Tüketici davranışlarına önem vermek, hem firmanın pazarlama faaliyetlerini daha etkin ve sonuca dönük olmasını hem de tüketicinin ihtiyaç ve isteklerinin daha fazla tatminini sağlar. Bazı pazarlarda, marka olgusu iki sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Birinci sebep tüketicinin ürünü satın alırken ve kullanırken güven duyma ihtiyacıdır. İkinci sebep ise ürünün algılanan kalitesinin farklılığıyla oluşmaktadır. Özellikle Türkiye'nin yabancı ülkeler ile entegrasyonunun hızlanmasına bağlı olarak, yabancı firmaların Türkiye pazarına girmeleri, rekabeti arttırdığından, yerli ve yabancı firmaların daha fazla tüketici davranışlarına önem vermelerine neden olmuştur. Türkiye'nin traktör pazarı çoğu yabancı firmanın özlediği büyüklükte olması, orta vadede yabancı firmaların bu pazara yönelmesine neden olacaktır. Bu açıdan şu an varolan markaların tüketicilerin gözünde marka bağımlılığını oluşturması, kendilerine rekabet avantajı sağlayacaktır. Marka bağımlılığını oluşturmanın dayanak noktası, tüketicinin davranışlarını anlamaya çalışmak ve yönlendirmektir. Bu çalışma, ister traktör ister başka bir pazar için yapılacak çalışmalara örnek olarak kabul edilebilir. Çalışmada önce tüketici davranışlarının temellerini teorik açıdan açıklanmıştır. Davranışları etkileyen etmenler ortaya konmuş ve daha sonra satın alma süreci incelenmiştir. Bu bilgilerin ışığı altında 440 kişilik bir araştırma yapılarak, bulgular değerlendirilmiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Consumer behaviour is the basis of marketing activities. Therefore, giving importance to consumer behaviour, ensures the firm to satisfy the consumers' needs and wants, and also performing effective and success oriented marketing activities. In some markets, branding occurs for two reasons. One reason is the consumers' safety need of buying and using the product, while the other reason is the perceived quality of the product. Since some foreign firms are penetrating to Turkish market, the competition is getting more tougher, therefore firms are forced to give more importance to consumer behaviour. Turkish tractor market is big enough to be remarkable for the foreign firms. In the mid term, penetration of foreign firms to this market can be expected. In this respect, existing firms should build brand loyalty in order to gain competitive advantage. The basis of brand loyalty is to understand and direct the consumer behaviour, therefore this study can give a vision to new studies on this subject for this market or any other markets. In this study, consumer behaviour is theoretically explained. Then respectively, factors that affect behaviour and buying process is examined. By the theoretical knowledge, a questionnaire is applied on 440 people and the findings are evaluated in the last chapter. IV