Sağlıklı erişkinlerde dorsolateral prefrontal korteks ve posterior parietal kortekse uygulanan TDCS'in bilişsel fonksiyon, duygu durumu ve propriosepsiyona etkisi
- Tez No: 635758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Transkraniyal doğru akım (tDCS) uygulamasının son dönemlerde sağlıklı bireylerde de bilişsel fonksiyon, duygu durum, denge gibi fonksiyonları geliştirmek için kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı farklı korteks bölgelerine uygulanan tDCS' in bilişsel fonksiyon, duygu durum, propriosepsiyona etkisini incelemektir. Çalışmaya 18 – 30 yaşları arasında 60 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak sol dorsolateral prefrontal korteks (Grup 1) (n=20), sağ posterior parietal korteks (Grup 2) (n=20), sham grubuna (Grup 3) (n=20) ayrıldı. tDCS 2 hafta boyunca hafta içi günlerde 20 dakika uygulandı. Katılımcılar tedavi öncesi ve sonrasında kognitif fonksiyon, duygu durumu, propriosepsiyon açısından değerlendirildi. Katılımcıların kognitif fonksiyonları Nöropsikometrik Test Bataryası ile, duygu durumları Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile, propriosepsiyonları Blind Stork Test (BST) ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz için“SPSS for Windows 22.0”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Transcranial direct current (tDCS) application has been used recently to improve functions such as cognitive function, mood, balance in healthy individuals. The aim of this study is to investigate the effect of tDCS applied to different cortex regions on cognitive function, mood, proprioception. 60 healthy individuals aged 18-30 years were included in the study. The participants were randomly divided into the left dorsolateral prefrontal cortex (DLPFC) (Group 1) (n = 20), the right posterior parietal cortex (PPC) (Group 2) (n = 20), and the sham group (Group 3) (n = 20). tDCS was administered for 20 minutes on weekdays for 2 weeks. The participants were evaluated in terms of cognitive function, mood, and proprioception before and after treatment. The cognitive functions were evaluated with Neuropsychometric Test Battery, mood state was evaluated with Beck Depression Scale (BDI), and proprioception was evaluated with Blind Stork Test (BST).“SPSS for Windows 22.0”was used for statistical analysis.