Girit Türklerinde musiki kültürü
Musical culture of Crete Turks
- Tez No: 63577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Girit Adası'nın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethi ile birlikte Müslüman ve Hristiyan unsuırlar bir arada yaşamaya başlamışlardır. Ancak, Rumların Girit Adası'nı Yunanistan'a katmak istemeleri ile başlayan iç çatışmalar sonucu Ada'dan kaçışlar başlamıştır. Daha sonra ise 1923-1925 yılları arasında imzalanan Türk-Yunan mübadele antlaşması ile birlikte de Türkiye'ye Girit'ten geniş çaplı göçler gerçekleşmiştir. Bu gelen kitleler kültürlerini ve dolayısıyla musiki kültürlerini de beraberlerinde getirmişlerdir. Bu bağlamda Girit göçmenlerinin ekonomi, dil, din, aile gibi sosyal yapılar ve bizim üzerinde durduğumuz musiki kültürü araştırılmıştır. Bunun sonucunda zaman ve yer değişiklikleri ile birlikte değişimler gözlenmeye çalışılmıştır. Musiki kültümde de bu değişimleri görmekteyiz. özellikle 1970'li yıllardan sonra bu değişimler daha da belirgin hale gelmeye başlamıştır. Teknoloji ve sanayinin gelişmeye başlaması, dilden kaynaklanan sorunlar ve Yunanistan'la yaşanan sürekli gerginlikler, bu değişimlerin önemli nedenleri olarak ön plana çıkmaktadır. Bu oluşumlarda Girit Adası'ndaki yaşantı ve göçten sonraki zamanla birlikte değerlendirilerek karşılaştırmalarla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the conquest of the Crete by the Ottoman Empire have Moslem and Christianroots begun to live together, and it was not until civil wars by reason of their demand ofannexing the Greek Crete to Greece that there had been escapes from the island.Then with the Exchange Pact signed between Turkey and Greece in 1923-1925 had a great number of migrations been realized from the Crete to Turkey. Not only had these migrating groups brought their culture but their music culture as well. This is why the Crete migrants' economy, religion, language.family and music cultures in which we are interested have been investigated.As a result.a lot of variations have been observed with time and place alterations. We also see the variations in music cultures. Particularly as from 1970 these relevant variations have been obvious more and more. Owing to technological and industrial development, language problems and permanent tension in Greece, the variations, the remarkable reasons of which, have been in the foreground. Only when valuated with time after migration and life in the Crete have these events been exposed comparatively.