Liman işletmeciliğinde pazarlama uygulamaları -İzmir Alsancak Limanı için model önerisi
- Tez No: 63578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ESİN KÜHEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Uluslararası deniz taşımacılığı endüstrisi -açık denizde ve karasularında ve ülke içi su yollarında- taşıma işlerini, liman hizmetleri, acentelik ve brokerlik gibi taşımaya yardımcı faaliyetleri kapsamaktadır. Taşımacılık yük tiplerine göre düzenli ve tarifeli ve düzensiz ve tarifesiz taşımacılık olarak yapılmaktadır. Limanlar, deniz taşımacılığı endüstrisi içinde deniz ve karayı birbirine bağlayan bağlantı noktalan ve malların ekonomiye giriş ve çıkış yaptıkları düğüm noktalarını oluşturmaktadır. Dünyadaki limanlar 1960'lara kadar tekelci bir pazarda faaliyet göstermekteyken, '60'lardan sonra konteynerizasyonun gelişmesiyle serbest rekabetin hakim olduğu pazarda faaliyet göstermeye başlamışlardır. Artan rekabetin ve ilerleyen teknolojinin sonucu olarak kombine taşımacılık, dünya çapında taşımacılık kavramları ortaya çıkmış, bilgisayarlı Elektronik Veri Değişim sistemlerine olan ihtiyaç artmıştır. Pazarlama ve benzeri işletme fonksiyonları bilimsel olarak uygulanmaya başlanmıştır. Türkiye'de halen çağdaş anlamda liman işletmeciliğinden söz edilememektedir. Özellikle de pazarlama fonksiyonunun önemi net olarak ortaya konmuş değildir. Liman işletmeciliğine pazarlama disiplinini uygulayabilmek için öncelikle limanın misyonunun, amaçlarının ifade edilmesi, stratejik işletme birimlerinin tanımlanıp değerlendirilmesi ve büyüme ve fonksiyonel stratejilerin belirlenmesi gerekmektedir. Her bir stratejik işletme birimi için pazarlama planlaması yapılmalı, pazarlama bilgi ve pazarlama araştırması sistemleri kurularak etkili işlemesi sağlanmalıdır. İzmir Alsancak Limanı halen Türkiye'nin en yoğun konteyner trafiği olan limanı olma özelliği ile Türkiye'nin dış ticaret kapısı durumundadır. Dünyada en yoğun aktarmalı taşımacılığın Akdeniz'de yapılması İzmir Alsancak Limanı için büyük bir potansiyel yaratmaktadır. Bu nedenle bir an önce bilimsel yönetim teknikleri ve modern teknolojiler limana uyarlanmalı. limanın güçlü yönleri ortaya çıkartılarak fırsatlar değerlendirilmeli, pazarlama araçlarının etkili kullanımıyla de dalgalı olan talep yapısı kararlı hale getirilmelidir
Özet (Çeviri)
International seaborn transportation includes transportation services -in ocean and territorial as well as inland water ways-, port services, agency and brokering services. Transportation services have been carried out as liner and tramp shipping. Seaports are nodal points which connect the critical places in land and sea where goods enter and leave the economy. Until 1960's ports in the world were operated within a monopoly market, starting in the sixties, with the development of containerisation, they have started to serve in relatively preferable competitive market conditions. Accute competition and development in technology have had intermodel transportation and round-the-world transportation concepts emerged, and the need for computerized Electronic Data Interchange increased. Scientific management functions, like marketing, have been applied in ports. However, it cannot be claimed that port administration and management in Turkey is contemporary. The significance and the crucial role of marketing function has not been acquired yet. In order to apply marketing dicipline to port administration, first of all the port mission and the objectives should be stated, strategic business units defined and evaluted and growth and functional strategies determined. For each strategic business unit, marketing planning should be carried out and marketing information and research systems should be installed and operated effectively. Having the heaviest container traffic in Turkey, İzmir Port is considered as a foreign trade gateway of Turkey. Since the heaviest transit transpartation in the world has been carried out in Mediterranean, İzmir Port has a great potential. Therefore, scientific management techniques and modern technologies should be soon applied to this port. By determining the strengths of the ports, the opportunities could be utilized making the best possible use of these strengths, and the volatility of demand could be stabilized by using the marketing means effectively.