The impact of influencer marketing on consumer behavior: A study on luxury consumption
Nüfuz pazarlamasının tüketici davranışına etkisi: Lüks tüketim üzerine bir çalışma
- Tez No: 635774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN HÜRMERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma ile son dönemlerin en sık kullanılan dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan influencer pazarlamasının, lüks tüketim üzerindeki etkisi ölçülmektedir. Literatür taramasında anlatıldığı gibi influencer pazarlaması son zamanların en dikkat çeken konusu olmuştur ve lüks tüketim Türkiye pazarında gelişme göstermektedir. Ancak influencer pazarlamasının lüks tüketicilerin üzerinde yarattığı değerler konusunda çok fazla araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle bu çalışma influencer pazarlamasının lüks tüketim üzerindeki etkisini pazarlama ve tüketici davranışları alanlarını temel alarak ölçmektedir. Influencer etkisini ölçmek için gelir düzeyi yüksek kişiler üzerinde iki farklı ölçek kullanılarak araştırma tamamlanmıştır. Ölçeklerden bir tanesi influencer pazarlamasının lüks tüketici üzerinde yarattığı değer işlevselliğini, diğeri ise influencerların tüketiciler ile aralarında yarattığı bağlılık düzeyini ölçmektedir. Çalışma, influencer pazarlamasını, lüks tüketim alanında kullanan profesyonellerin stratejilerini oluşturmalarında ve Türkiye'deki lüks marka tüketicisi ile yarattığı ilişki boyutunu saptayarak literatüre yeni bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure the effect of influencer marketing, one of the most frequently used digital marketing methods of recent times, on luxury consumption. As stated in the conceptual framework, influencer marketing is the most remarkable study today and the luxury market is growing in Turkey. However, there has not been much research on the values that influencer marketing creates on luxury consumers. Therefore, this study measures the effect of influencer marketing on luxury consumption by blending it with marketing and consumer behaviour. To measure the influencer effect, the research was completed using two different scales on target consumers with high income. One of the scales measures the value functionality created by influencer marketing on the luxury consumer, and the other measures the level of loyalty created by influencers with consumers. Study aims to contribute to the creation of strategies for professional use in the field of luxury consumption as well as to the literature who are working on the creation of relationships by influencer marketing on luxury brand consumers.