15-18 yaş aralığındaki genç sporcuların karakter düzeylerinin incelenmesi
An examination of the character leves of young athletes between 15-18 ages
- Tez No: 635778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YALIZ SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı Kayseri ilinde bulunan 15-18 yaş aralığındaki sporcuların karakter düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından belirlenmesidir. Araştırma tarama modeli olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Kayseri'de bulunan lisanslı, 15-18 yaş aralığındaki sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise maçsal örnekleme yöntemi (purposive sampling) ile seçilen toplam 405 (127 kız, 278 erkek) gönüllü sporcudan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Chang-Yong Jang tarafından geliştirilen, Görgüt ve Tuncel tarafından uyarlanan“Spor Karakter Ölçeği”ve Kişisel Bilgiler Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde, betimleyici istatistik düzeyinde aritmetik ortalama, standart sapma ve yorumlayıcı istatistik düzeyinde Bağımsız Örneklem T-testi, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri kullanılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında sporcuların karakter düzeylerinin yüksek olduğu söylenebilir. Cinsiyet değişkeninde kız sporcuların lehine anti sosyal davranış alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmüştür. Not ortalaması ve karakter düzeyi arasında anlamlı farklılık belirlenmiştir. Karakter düzeyi ve ebeveyn eğitim durumu değişkeninde, baba eğitim durumunun anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Spor yapılan süre ve milli sporculuk değişkenlerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Sporcuların yaşı ve sınıf düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaşmadıkları görülmüştür. Bireysel spor yapan bireylerin anti sosyal davranış alt boyutunda anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Karakter gelişimini destekleyici ve geliştirici eğitim öğretim programlarının ilgili federasyonların eğitim süreçlerine eklenmesi ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Beden Eğitimi ve Spor dersi müfredatına alınmasının ve lisans düzeyinde ilgili eğitim veren kurumlarında eğitim öğretim süreçlerine dahil edilmesinin, gelecek kuşak bireylerin sağlıklı ahlaki gelişimleri için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the characters of athletes aged 15-18 in Kayseri province in terms of various variables. The research was designed as screening model. The registered athletes between the ages of 15-18 in Kayseri constitute the population. The sample of the study consists of a total of 405 (127 girls, 278 boys) volunteer athletes who are selected through the purposive sampling.“Sport Character Scale”developed by Chang-Yang, adapted by Görgüt and Tuncel and personal information form were used as data collection tool. In analyzing the data, arithmetic mean, standard deviation at the descriptive statistics and unpaired t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) tests at the interpretative statistic were used. Findings from the data, it can be said that the character levels of athletes are high. There was a statistically significant difference in the antisocial behavior sub-dimension in favor of female athletes in the gender variable. An important difference was determined between the grade point average and character level. In the character level and parental education level variables, it was seen that the education level of the father changed significantly. There was no substantial difference in the duration of sports and national sportsmanship variables. It was observed that the age and grade levels of the athletes did not differ statistically significantly. It was seen that individuals who do sports individually differ significantly in the antisocial behavior sub-dimension. It is important for the healthy moral development of the next generation individuals to be added character education programs that support and develop character development to the educational processes of the relevant federations and to be included them in the curriculum of physical education and sports lessons by the Ministry of Education, and to be included them in the education and training processes of the relevant education institutions at the level of bachelor degree.