Optik illüzyon varlığında vestibüler sistem etkilenimi
The impact on the vestibular system in the presence of opti̇cal illusi̇on
  1. Tez No: 635784
  2. Yazar: ŞEYMA TUĞBA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışması optik illüzyon varlığında vestibüler sistemin nasıl etkilendiğini incelemek adına gerçekleştirildi. Çalışma İstanbul Medipol Üniversitesi`nde öğrenci 27 kadın ve 27 erkek olmak üzere toplam 54 birey üzerinde yapıldı. Çalışmaya katılmaya gönüllü kişilere Vestibüler Uyarılmış Kas Potansiyeli (VEMP) ve Video Baş İtme Testi (vHIT) uygulandı. VEMP ve vHIT testleri gönüllülere birer kere optik illüzyon varlığında ve yokluğunda yapıldı. Bunun yanı sıra her testten sonra kişilerin kendilerini dengeli hissedip hissetmedikleri anket ile sorgulandı. Optik illüzyon varlığında ve yokluğunda VEMP yanıtları karşılaştırıldığında sol dalga latanslarında kısalma ve amplitüdlerinde artış gözlendi (p≤0.05). vHIT sonuçları karşılaştırıldığında ise sağ lateral kanal ve bilateral anterior kanalların kazançlarında artış olduğu (kazançların 1.0`a yaklaştığı) gözlendi (p≤0.05). Bu tez çalışmasında, optik illüzyon yardımıyla görsel ve vestibüler girdilerin birbirleri ile çeliştiği bir durum yaratıldı. Görsel-vestibüler girdiler birbirleri ile uyumsuz olduklarında sensory reweighting mekanizmasının devreye girdiği ve bu mekanizmanın daha güvenilir olan (vestibüler) girdileri güçlendirirken, güven vermeyen (görsel) girdileri baskıladığı düşünülmüştür. Uyumsuz koşullar devam ettiği sürece, efferent vestibüler sistemden elde edilen geri dönütler sayesinde sensory reweighting mekanizması çalışmaya devam edecektir. Sonuç olarak görsel ve vestibüler sistemlerin dengenin sağlanması için birlikte çalıştıkları görülmüştür. Bu iki sistemin özellikle kortikal ve efferent düzeydeki mekanizmaları her ne kadar bilinmiyor olsa da çalışmamız bu iki sistemin birlikte aktif bir etkileşim içinde çalıştıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to examine how the vestibular system is affected in the presence of an optical illusion. The study was conducted on 27 male and 27 females, a total of 54, individuals studying at Istanbul Medipol University. Vestibular Evoked Myogenic Potentials (VEMP) test and Video Head Impulse Test (vHIT) were applied to individuals volunteering to participate in the study. VEMP and vHIT tests were performed to the volunteers once in the absence of an optical illusion and afterwards in the presence of an optical illusion. In addition, after each test, whether the individuals feel balanced is questioned with a questionnaire. When the VEMP results of tests in the absence and presence of optical illusion were compared its seen that the latencies of the waves on the left side had shortened, while the amplitudes had increased (p≤0.05). When vHIT results were compared, it was seen that the gains of the right lateral and bilateral anterior canals increased, approaching 1.0 (p≤0.05). In this thesis, a situation where visual and vestibular inputs contradict each other with the help of optical illusion was created. It is thought that when the visual-vestibular inputs are incompatible with each other, the sensory reweighting mechanism is activated, and this mechanism strengthens the more reliable (vestibular) inputs, while suppressing the unreliable (visual) inputs. As long as the incompatible condition persist, the sensory reweighting mechanism will continue to operate, thanks to the feedback loop from the efferent vestibular system. As a result, it has been observed that the visual and vestibular systems work together to ensure balance. Although the mechanisms of these two systems, especially at the cortical and efferent levels, are unknown; our study shows that these two systems work together in an active interaction.