Antropometrik ölçümlerin ve işitsel-görsel geribildirimin pediatrik kardiyopulmoner resüssitasyon kalitesine etkisi; tek ve çift elle resüssitasyon başarısı
The effect of anthropometric measurements and auditory-visual feedback on pediatric cardiopulmonary resuscitation quality; one and two handed resuscitation success
  1. Tez No: 635787
  2. Yazar: MERVE BERBER MENENDİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKŞAN DERİNÖZ GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızda çocuk hastalara kardiyopulmoner resüssitasyon (KPR) uygulanırken; göğüs basısı etkinliğine, kurtarıcının antropometrik ölçümlerinin, sosyodemografik özelliklerinin, metronom kullanımının etkisi araştırılmıştır. Ayrıca tek elle göğüs basısı uygulamanın çift elle uygulama ile karşılaştırması yapılmıştır. Çalışmaya 80 pediatri araştırma görevlisi dahil edilmiştir. Her katılımcının Tanita® ile vücut analizleri yapılmıştır. Bu şekilde; boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), kas kitlesi (kg), sol ve sağ kol kas kitlesi (kg) belirlenmiştir. Katılımcı anketi ile kişilerin sosyodemografik bilgileri kaydedilmiştir. Katılımcılar 5 yaşa uygun çocuk maketi üzerinde önce tek el ile, çift el ile daha sonra metronom eşliğinde çift el ile göğüs basısı uygulamışlardır. Her bir uygulamaya iki dakika ayrılmıştır. Çalışmada; yaşın artmasının, meslekte ve araştırma görevliliğinde geçirilen sürenin artmasının ve sertifikalı KPR eğitimi alınmış olmasının KPR etkinliğini arttırdığı bulundu. Vücut ağırlığının artmasının tek elle yapılan uygulama sırasında kompresyon derinliği açısından avantaj sağladığı görüldü. Ayrıca VKİ 25-30 arasında olan katılımcıların daha az ya da daha çok olanlara göre daha etkin göğüs basısı uyguladıkları saptandı. Çift elle metronom ile yapılan uygulama sırasında, metronom olmadan yapılana göre göğüs basısı sayısı daha az ancak kompresyon derinliğine ulaşma yüzdesi daha fazla bulundu. Tek elle yapılan uygulamada çift elle yapılana göre göğüs basısı sayısının daha az, ancak hedeflenen kompresyon derinliğine ulaşma yüzdesinin daha fazla olduğu görüldü. Kardiyopulmoner arrest durumunda etkin müdahale yapılabilmesi için; çocuk acil servislerde, çocuk yoğun bakım ünitelerinde ve ambulanslarda görsel ve işitsel geribildirim sağlayan cihazlar bulundurulmalıdır. Kurtarıcıların KPR konusunda sertifikalı eğitimleri yapılmalı ve güncellenmelidir. Tek elle göğüs basısı uygulanmasının, çift elle uygulamaya göre etkinlik açısından farkı gösterilmemiştir. Kurtarıcının tercihine göre tek elle ya da çift elle KPR uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, sociodemographic characteristics and anthropometric measurements of the rescuer and the use of metronome on the effectiveness of chest compressions during the cardiopulmonary resuscitation (CPR) application to pediatric patients have been investigated. In addition to this, one-handed chest compression has been compared with two-handed compression. 80 pediatric research assistants have been included in the study. The body analysis of each participant has been made with Tanita®. By this way; height, body weight, body mass index (BMI), muscle mass (kg), left and right arm muscle mass (kg) have been determined. Sociodemographic information of individuals has been recorded via the participant survey. Participants have applied one-handed, two-handed chest compressions without a metronome, and then two-handed chest compressions with a metronome on a five-year-old child model. Two minutes are reserved for each compression cycle. In the study; it has been found that the increasing age, the increasing time spent in the profession and research assistantship and also having received certified CPR training increase the effectiveness of CPR. It has been observed that the increase in body weight provides an advantage in terms of compression depth during one-handed chest compression. Additionally, it has been determined that the participants with BMI 25-30 apply more effective chest compressions than those with less or more. During the application with two-handed chest compressions with metronome, the number of chest compressions is lower but the percentage of reaching the targeted compression depth is higher than that of without the metronome. In one-handed chest compression, it has been observed that the number of chest compressions is lower but the percentage of reaching the targeted compression depth is higher than that of two-handed chest compression. For effective intervention in case of cardiopulmonary arrest; devices that provide visual and auditory feedback should be available in pediatric emergency departments, pediatric intensive care units and ambulances. Certified training of rescuers on CPR should be conducted and updated. The difference between applying one-handed chest compressions in terms of effectiveness compared to two-handed application is not shown. Depending on the choice of the rescuer, CPR can be applied with one or two hands.