Konya'da Mevlâna ve Mevlevîlik adına yapılan faaliyetler (2007-2019)
Activities on behalf of Mevlâna and Mevlevî in Konya (2007-2019)
  1. Tez No: 635794
  2. Yazar: SİBEL ÇEŞMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Mevlana Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevîlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevilik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 573
Özet
1207-1273 yılları arasında yaşayan âlim, mutasavvıf Hz. Mevlâna'nın doğumunun 800. yılı olması sebebiyle 2007 yılı UNESCO tarafından Mevlâna'yı Anma Yılı olarak ilan edilmiştir. Bu çalışma, 800 yıllık süreç boyunca Mevlevîliğin nüvesi ve merkezi olan Konya'da 2007 yılından günümüze Mevlâna ve Mevlevîlik ile ilgili yapılan faaliyetleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mevlâna Dergâhı'nın 1925'de kabul edilen ve Resmi Gazete'de yayınlanan kanun gereğince kapatılmasından sonra Mevlâna ve Mevlevîlik ile ilgili faaliyetlerin seyrine dair genel bir değerlendirme yapılmıştır. İkinci bölümde Konya'da Mevlâna ve Mevlevîlik adına çalışmalar yapan birimler belirlenmiştir. Sorumlu ya da ilgili kişiler ile görüşülerek kurum faaliyetleri sıralanmış, çalışmaların halka yansımalarının tespiti için sosyal medya hesapları incelenmiştir. Çalışmanın devamında Mevlâna ve Mevlevilik tarikinin toplumla bütünleşmesine yardımcı olan meslek erbablarının hizmetlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde tarihsel süreçte Mesnevî okumaları hakkında bilgi verildikten sonra Konya'da Mesnevî sohbeti yapanlara yöneltilen sorulardan elde edilen cevaplar derlenmiştir. Çalışmanın, son dönem yapılan faaliyetlerin tasnifi, yapılanların topluma ulaşma yolları ve günümüz teknolojisi iletişim aracı olan sosyal medyanın çalışmaların tanıtımındaki etki gücünün tespit edilmesine yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that 800th year of birth of scholar and sufi Hz. Mevlâna who lived between 1207-1273, 2007 was declared by UNESCO as the Remembrance Year of Mevlâna. This study was carried out in Konya, which has been the core and center of Mevlevi during the 800-year period, to determine the activities related to Mevlâna and Mevlevi, since 2007. Our study consists of three parts. In the first section, a general assessment has been made on the course of the activities related to Mevlâna and Mevlevi since the closing of the Mevlâna Lodge according to the law adopted in 1925 and published in the Official Gazette. In the second part, the units that has works on behalf of Mevlâna and Mevlevi in Konya have been determined. The activities of the institutions were listed by discussing with the responsible or related people, and social media accounts were examined to determine the reflections of the works to the public. In the course of the study, the services of professionals who helped Mevlâna and Mevlevi path to integration with society were mentioned. In the third section, after giving information about the reading of the Mesnevî in the historical process, the answers obtained from the questions posed to the people who had the Mesnevî conversation in Konya were compiled. It is thought that our study will help to identify the classification of recent activities, their ways of reaching society, and to determine the effects and power of social media which is a means of communication in today's technology.