Aksaray'da görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin alternatif ölçme değerlendirme yöntem ve araçlarını kullanabilme yeterlikleri, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Physical education and sport alternative measurement assessment of teachers competence of using methods and tools, problems and solution proposals
- Tez No: 635831
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH NURİ SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, Aksaray ilinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin alternatif ölçme ve değerlendirme yöntem araçlarını kullanabilme yeterlikleri, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan 141 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Betimsel model kullanılan araştırmada basit tesadüfi örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından düzenlenmiş kişisel bilgi formu, katılımcıların alternatif ölçme ve değerlendirme yöntem araçlarını kullanabilme yeterliklerini belirlemek amacı ile Anıl ve Acar (2009) tarafından geliştirilen anket ve alternatif ölçme ve değerlendirme yöntem araçlarını kullanımı esnasında yaşanan sorunların belirlenmesi amacı ile açık uçlu anket sorusundan faydalanılmıştır. Gerçekleştirilen normallik testi neticesinde verilerin parametrik dağılıma sahip olmadığı tespit edilmiş ve buna istinaden non-parametrik testler uygulanmış, anket maddelerine yönelik analizlerde ise Chi Square testi uygulanmıştır. Açık uçlu anket sorusundan elde edilen bulgular ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Katılımcıların alternatif ölçme-değerlendirme yöntem ve araçlarını kullanabilme yeterlikleri toplam puanı, gelişim dosyası ve gözlem formları alt boyutlarında, yüksek lisans öğrenim durumuna sahip katılımcıların lehine istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiş, öz değerlendirme-akran değerlendirme ve gözlem formları alt boyutlarında ise ölçme ve değerlendirmeye yönelik hizmet içi eğitim almış katılımcıların lehine istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmiştir. Diğer yandan, alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemlerinin uygulanması esnasında tecrübe edilen sorunlara yönelik çözüm önerilerinin 8 ayrı kategori altında toplandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the competencies of physical education and sports teachers working in Aksaray province to use alternative measurement and evaluation methods, problems they face and solution suggestions. The study group consists of 141 physical education and sports teachers working in schools affiliated to the Ministry of Education in the 2018-2019 academic year. Descriptive model is used in the study and simple random sampling method was preferred. The personal information form prepared by the researcher as a data collection tool, the questionnaire developed by Anıl and Acar (2009) in order to determine the competence of the participants to use alternative measurement and evaluation method tools and the open-ended survey question to determine the problems experienced during the use of alternative measurement and evaluation method tools used. As a result of the normality test, non-parametric tests were applied and Chi Square test was used for the analysis of the questionnaire items and findings from the open-ended questionnaire were subjected to content analysis. A statistically significant difference was found in favor of the participants who have masters degree in the sub-dimensions of the competency total score, development file and observation forms of the participants' ability to use alternative measurement-assessment methods and tools. In the sub-dimensions of self-assessment and peer assessment and observation forms, a statistically significant difference was found in favor of the participants who received in-service training for measurement and assessment. On the other hand, it is seen that the solution suggestions for the problems experienced during the implementation of alternative measurement and evaluation methods are gathered under 8 different categories.