Robust estimator based receiver design in digital communication systems
Sayısal haberleşme sistemlerinde gürbüz kestirici tabanlı alıcı tasarımı
  1. Tez No: 635843
  2. Yazar: ÖZGE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRE ÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, Gauss olmayan dürtüsel gürültü ortamında ikili bilgi iletmek ve almak için temel bant ve bant geçiren dalga formu tasarımı önerilmektedir. Eklentisel kanal gürültüsü alpha-kararlı dağılım ile modellenmiştir. Önceki çalışmalardan farklı olarak alpha-kararlı gürültü altında sinyal tespit problemi, hem simetrik hem de eğik durumlar dikkate alınarak analiz edilmiştir. Gürültü asimetrik davranış gösterdiğinde sinyal tespit performansının düştüğü gösterilmiştir. Gürültünün eğikliğinin haberleşme üzerindeki yıkıcı etkisi belirlendikten sonra, kanal gürültüsünün eğikliğini azaltmak için iki yaklaşım önerilmektedir. İlk yaklaşım, ortaya çıkan gürültüyü simetrik hale getirmek için, alıcının girişine aynı dürtüselliğe ve zıt eğikliğe sahip alpha-kararlı gürültü eklemektir. Bu durum stokastik rezonans olayına karşılık gelir. İkinci yaklaşım, gürbüz kestiriciler kullanarak, iletilecek sinyali antipodal bir dalga formuna kasıtlı olarak dönüştürmeye dayanan yeni dalga formu tasarımı sunarak eğik dürtüsel gürültü altında sinyal tespit performansını arttırmaktır. Alıcı aynı işlemi geri alır ve kanal gürültü dağılımı önceden bilinmese bile, iletilen ikili bilgiyi kurtarmak için deterministik sinyal üzerindeki eğik alpha-kararlı gürültüyü azaltmak için gürbüz kestiriciler kullanır. Önerilen yöntemlerin gelişimini ortaya koymak için, sırasıyla bit hata hızında artışı göstermek için tutarlı tespit ve tutarlı olmayan diferansiyel modülasyon tabanlı dalga formu tasarımı önerilmektedir. Antipodal dalga formu tasarımı, sadece eğik alpha-kararlı gürültü için değil, aynı zamanda simetrik ve/veya eğik dağılımlı Gauss olmayan gürültü için sayısal haberleşme sağlar.
Özet (Çeviri)
In this thesis, baseband and band-pass waveform design is proposed to transmit and receive binary information under non-Gaussian impulsive noise environment. The additive channel noise is modelled by alpha-stable distribution. Differing from the previous studies, the signal detection problem under alpha-stable noise is analysed by considering both symmetrical and skewed cases. It is shown that signal detection performance decreases when the noise exhibits asymmetric behaviour. Once the destructive effect of skewness of the noise on communication is determined, two strategies are proposed to reduce the skewness of the channel noise. The first attempt is to add alpha-stable noise having the same impulsiveness and opposite skewness at the input of the receiver in order to symmetrize the resultant noise. This operation corresponds to stochastic resonance phenomena. As the second approach, the robust estimators are utilized to increase the signal detection performance under skewed impulsive noise by introducing novel waveform design which is primarily based on converting signal to be transmitted into an intentionally antipodal waveform. The receiver undoes the same operation and uses robust estimators to reduce the skewed alpha-stable noise on the deterministic signal to recover the transmitted binary information even if the channel noise distribution is not known in advance. In order to expose the improvement of the proposed methods, coherent detection and non-coherent differential modulation based waveform design are proposed to illustrate the enhancement in bit error rate, respectively. The antipodal waveform design provides digital communication for not only skewed alpha-stable noise but also any non-Gaussian noise having symmetric and/or skewed distribution.