Kadın giysi modüllerinde üç boyutlu geometrik formların tasarım ve üretiminde yenilikçi yaklaşımlar
  1. Tez No: 635854
  2. Yazar: HİLAL KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA KOZBEKÇİ AYRANPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kadın giysi modüllerinde üç boyutlu geometrik formların kullanıldığı yenilikçi tasarımların üretilebilmesi için gerekli olan kalıp yapım tekniklerini ve farklı malzemelerin bir araya geldiği yapısal çalışmaların incelenmesini amaçlamayan bu tez çalışmasının sanat, mimari ve modanın iç içe geçtiği yeni tasarımlar için kaynak teşkil edeceğine inanılmaktadır. Bu doğrultuda tez çalışmasına temel kazandırmak için tarihsel süreç içerisinde geometrik formların ilk olarak nasıl uygulandığı araştırılmıştır. Teknik bir alt yapı sunabilmeyi hedeflemiş olan bu çalışmada, günümüzde geometrik formları barındıran tasarımların ne tür teknikler ve malzemeler kullanılarak yapılabileceğine değinilmiştir. Ayrıca incelenmiş olan tekniklerden biri olan kalıp manipülasyonu tekniği kullanılarak üç boyutlu geometrik formların uygulandığı yeni tasarımlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, it is aimed to examine pattern-making techniques and structural studies made by gathering different kind of materials, which use three dimensional geometrical shapes to produce innovative designs in women's outfit modules. It is believed that the study will create resource to new designs in interdisciplinary studies by combining art, architecture and fashion. Accordingly, it has been searched how geometric forms were firstly implemented within historical process to provide a basis for the thesis. In this study, which is aim to offer to a technical infrastructure, it has been mentioned what kind of techniques and materials can be used in designs with geometrical shapes in recent times. In addition, the study includes the new designs with three dimensional shapes prepared by using pattern manipulation technique, which is one of the examined techniques in this thesis before.