Kani Divanı üzerine bir inceleme
The commented text of the Divan by Kani
  1. Tez No: 63587
  2. Yazar: BİLAL ELBİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
18. yüzyılda Türk Edebiyatı, Osmanlı'nın gerilemesine rağmen hâla zirvedeydi. Biz, bu çalışmamızda 18. yüzyıl şâir ve yazarlarından olan Ebu Bekir Kânînin Dîvânı' nı transkribe ettik. Ayrıca, Giriş Bölümü'nde 18. yüzyılın siyasî ve edebî durumu ile ilgili bilgiler verdik. Şâirimizin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında da tezkirelerden ve şiirlerinden yararlanarak tesbitler yaptık. Ebu Bekir Kâm Efendi, 1712 yılında Tokat'ta doğmuştur. Memleketinde şairliği ile ün salmıştır. Mevlevî tarikatine mensuptur. Kâm, 40 yaşına kadar Tokat'ta yaşamıştır. Daha sonra Hekimoğlu Ali Paşa vasıtasıyla İstanbul'a gelmiştir. Kânî, İstanbul'a uyum sağlayamaz. Hezeliyyâta meyleder. Çok saf olduğundan insanlarla arasındaki mesafeyi ayarlayamaz. Sürgün hayatı da yaşayan Kânî, 1791 yılında vefat eder. Mezarı Eyyüp'tedir. Kâni, Dîvân' ında çok içten bir di! kullanmıştır. Dîvân'ı içerisinde peygamberimize ve din büyüklerine yazılmış çok içten na'tler ve sitayişnameler vardır Edebiyat tarihçileri, Kani'yi hezelliyyâta meyi etmesinden dolayı şâir olarak görmezler. Biz,bu çalımayla Kâni'nin Dîvânı' nın metnini oluşturmuş olduk. Bundan sonraki çalışmalar şâirin edebî kişiliği ile ilgili olacaktır. Edebiyat Tarihimize bir katkı yapabildiysek ne mutlu.
Özet (Çeviri)
In the 18 th century, despite the decline of the Ottoman Empire, Turkish literature was experiencing its most powerful era. In our study, we rewrote the Divan by Ebu Bekir Kâriî in latin characters. Also in the introductory part we provided some valuable information about the poltical and literary situation in that century. By making use of the poems and works on literary history, the life of the poef, his personel details and works have been fully presented and commented on. Ebu Bekir Kâriî was born in Tokat in 1712. He was one of the most praised poems in his hometown. He was a member of the Mevlevi Sect. He lived in Tokat until he was 40 years old. Later in his life, he moved to Istanbul by the help Hekimoğlu Ali Pasha. He had some difficulty in adopting to the life in Istanbul. In his poems, he tended to make use of witty expressions and style. As he was so sincere and free from any self preference, he couldn't have a good contact with other people. Kant, who had been in exile for some time, died in 1791. His Grave is in Eyyüp, in Istanbul. In his Dîvân, he used a very informal style, and there. We find sincere praise and sitayisname about our prophet and some well - known religious figures. Literary historians do not consider Kâriî as a poem just because he widely used informal style in his works. With this study, we have completed the text of the Dîvân by Kâriî. Our forth coming studies will focus on the poet's literary personality. We will be very pleased if we made any contributions to our literary history.