Mithat Cemal Kuntay'ın Son Posta gazetesindeki (1943-1956) yazılarının bibliyografyası ile dil, edebiyat ve sanat üzerine düşüncelerinin değerlendirilmesi
In Mithat Cemal Kuntay's 'Son Posta' newspaper can be the evaluation of the writer's bibliography along with language, literature and art
- Tez No: 63586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Türk Dili ve Edebiyatı, Bibliography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Meşrutiyet devri, Türk Edebiyatı ve Cumhuriyet Devri Türk Edebiyatı, dönemine şiir, roman, biyografi, oyun ve tercüme türlerinde eserler vermiş şair ve yazarımızdır. Özellikle, Namık Kemal üzerine yaptığı biyografi çalışması, batılı anlamda ilk örnek sayılmaktadır. Yazar, bu konuda“Belgelerin Namık Kemal'ini yazmaya uğraştım”der. M.C. Kuntay'ın en çok eser verdiği tür biyografidir. Çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış şiirlerinde bir kısmını“Türkü Şehnamesinden”adını taşıyan bir kitapta toplamıştır. (1945) M.C. Kuntay özellikle“Cumhuriyetin onbeşinci yılını karşılarken”adlı şiirin şu son. beyiti ile hafızalarda yeralmıştır.“Bayrakları, bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”yazar maddî kaygılardan dolayı edebî çalışmalarını geri plâna itmiş; dergi ve gazetelerde yazılar yazmak zorunda kalmıştır.“Son Posta”gazetesin de de (1943-1956) 13 yıl boyunca sürekli olarak günlük yazılar yazmıştır. Bu yazılardan birkısmı dil, edebiyat, sanat konularına ilişkindir. Büyük bir bölümü ise, tarihî aktüel nitelikli yazılardan oluşmaktadır.“Son Posta”da çıkan 4404 yazısı bibliyografya olarak verilmiş ve çalışma esas olan dil, edebiyat ve sanat yazıları üzerinde bir değerlendirme yapılmış, yazarın bu konulardaki orijinal görüş ve düşünceleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mithat Cemal Kuntay is one of our writers who produced many good pieces in poetry, novel, biography, play writing and translation during monarchy, Turksish Literature and Republican Turkish Literature era. His biography of Namık Kemal was a very successful example of western literature. He said,“I tried to write the documents about Namık kemal”. Especially he produced many biographies. Some of his poems are collected and published in a book called“Türk'ün Şehnamesi”. - M.C.K. is especially known with his verses read by Mustafa Kemal in Turkish Parliamentary during Turkish Dependence War.“A flag is called a flag whin it has blood on it, Land is called a country when people die for it.”Because of having problems for earning money, he stayed away from his literary studies. He had to write articles for magazines and newspa pers. For thirteen years (1943 - 1956) he had written for“Son Posta”. Some of his articles were about language, literature and art. Most of them were about history and current events. His articles in“Son Posta”were given in bibliographical form and were evaluated as his original ideas and opinions.