Voleybolculara uygulanan 8 haftalık pliometrik antrenmanların seçilmiş bazı parametrelere etkilerinin saptanması
Effect of 8-week plyometric training on selected strength parameters of applied to volleyball players
- Tez No: 635882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, 8 haftalık Pliometrik antrenmanın 12-13 yaş erkek voleybolcuların bazı fiziksel parametrelerine etkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya aktif voleybol oynayan 15 deney, 11 kontrol grubu olmak üzere toplam 26 gönüllü voleybolcu sporcu oluşturmaktadır. Deney Grubu sporcuları ve kontrol grubu sporcuları haftanın 4 günü voleybol antrenmanına aksatmadan devam etmiş, deney grubu sporcuları haftamın 4 günü voleybol antrenmanlarına ek olarak 8 hafta boyunca, haftanın 4 günü pliometrik antrenman uygulamıştır. Araştırma için hazırlanan 8 haftalık antrenman programı uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonra, boy ve vücut ağırlığı ölçümü, squat sıçrama testi, görsel reaksiyon testi, sıçrama testi, tapping testi, otur uzan (esneklik) testi ve durarak uzun atlama ölçümleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre deney grubu sporcularının ön test ve son test sonuçları karşılaştırılmasında boy ve vücut ağırlığı ölçümü, squat sıçrama testi, görsel reaksiyon testi, sıçrama testi, tapping testi, otur uzan (esneklik) testi ve durarak uzun atlama testi değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunamamıştır (P>0,05). Sonuç olarak sekiz haftalık pliometrik çalışmanın, yerde-havada kalış süresi, sağ-sol ayak adım sayısı ile yerde kalış süresine, adım hız ve sıçrama yüksekliği yetilerini etkileyerek bazı koordinatif becerilere gelişimsel yönde katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to investigate the effects of 8-week plyometric training on 12-13 years old boy volleyball players. A total of 26 boy players who compete in the regional volleyball league have participated in voluntarily in the research, where 15 of those were classified in each control and experimental groups. Continuing volleyball training for 4 days without interruption, in addition to volleyball training for 4 days of the experimental group athletes, pliometric training was applied for 8 weeks, 4 days a week. Before and after the 8-week training program prepared for the research, height and body weight measurement, squat jump test, visual reaction test, jump test, tapping test, sit down (flexibility) test and long jump measurements by standing. According to the data obtained as a result of the research, in comparison of the pre-test and post-test results of the experimental group athletes, height and body weight measurement, squat jump test, visual reaction test, jump test, tapping test, sit down (flexibility) test and standing long jump test statistically no significant difference was found (P> 0.05). As a result, the 8-week Pliometric training, which was carried out in addition to standard volleyball training, has positively affected the number of step-by-step and jump heights of men's volleyball players between the ages of 12-13, as well as the length of the stay on the ground and in the air of both legs during the step.