Global marine insurance premiums and the maritime industry
Küresel deniz sigortası primleri ve denizcilik endüstrisi
- Tez No: 635895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLFET ZEYNEP ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Sigortacılık, Marine, Insurance
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Deniz taşımacılığı ve sigorta, ticaretteki gelişmeler açısından her zaman iki önemli sektör olmuştur. Bu endüstriler ve küresel ekonomik göstergeler arasındaki ilişkiyi analiz etmek için birçok araştırma yapılmıştır. Araştırma sonuçları küresel ekonomik göstergeler ve bu iki endüstri arasındaki güçlü bağları destekler yöndedir. Hem denizcilik hem de sigorta endüstrilerinin tekrarlayan yukarı ve aşağı yönde hareketlerle döngüsel hareket ettiği görülmüştür. Bu döngülere neden olan faktörlerle ilgili birçok farklı hipotez vardır. Bu bağlamda, bu tez küresel deniz sigortası primleri ve deniz taşımacılığı piyasalarındaki döngüsel hareketleri ortaya çıkarmayı ve aralarındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla denizcilik navlun piyasalarında döngüsel hareketlerin varlığı, küresel deniz sigortası primlerinde döngüsel hareketlerin varlığı ve bu döngüsel hareketlerin birbirleri ile pozitif senkronizasyonda olduğunu savunan üç adet hipotez kurulmuştur. Hipotezleri test etmek amacıyla 1996-2018 yılları arasında 23 yıllık küresel tekne sigortası primleri, 'Baltic Dry Index' değerleri ve dünya ticaret filosu hacmi verileri kullanılmıştır. Analiz sonuçları her iki endüstride de döngüsel hareketler bulunduğu desteklemektedir. Deniz sigortası ve deniz taşımacılığı piyasalarındaki döngüler arasında pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Birim tekne sigortası prim döngüleri ile BDI döngüleri, aralarında bir gecikme olacak şekilde eşleşmiştir. İki seri için de 16 yıllık bir ortak döngü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation and insurance have always been very important two industries for the developments in trade. Many studies have been conducted to analyze the relationship between these industries and global economic indicators. Results obtained from these researches supported the strong connection between the global economic indicators and these two industries. Both maritime and insurance industries are found to follow a cyclical pattern with recurrent upward and downward movements. Many different hypotheses exist about the reason for these cycles. With this background, this thesis aims to reveal cyclical movements in global marine insurance premiums and maritime freight markets, then analyze the relationship between them. With this purpose, three hypotheses, which suggest that maritime freight markets follow a cyclical pattern, marine insurance premiums follow a cyclical pattern and these cycles are positively synchronized, are structured. To test these hypotheses, global marine hull insurance premiums, Baltic Dry Index values, and world merchant fleet volume data for 23 years between 1996 and 2018 is employed. The findings of the study support the cyclical movements in both industries. Cycles in marine insurance and maritime freight markets are found to be in a positive relationship. Unit hull insurance premium cycles have matched BDI cycles with a lag of years. Both hull insurance premiums and BDI showed a common cycle length of 16 years.