Down sendromlu ve normal gelişim gösteren çocukların izokinetik kas kuvveti, denge ve esneklik parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of the isokinetic muscle strength, balance and flexibility parameters of the children with down syndrome and normal development
  1. Tez No: 635896
  2. Yazar: SONAY SERPİL ALPDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, 9-18 yaş aralığındaki 15 Down sendromlu (DS'li) çocuğun denge ve esneklik düzeylerinin yaş aralığı, cinsiyet ve boy uzunluğuna göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Açısal hıza göre izokinetik kas kuvvetinin anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada veriler otur-eriş testi, sport-KAT cihazı ve izokinetik cihazla elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 20 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada denge ve esneklik skorlarının yaş aralığı, cinsiyet ve boy uzunluğuna göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı Mann Whitney U testi ile kas kuvveti'nin açısal hıza göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı Friedman testiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre 14-18 yaş aralığındaki DS'lilerin esneklik skorları 9-13 yaş aralığındaki DS'lilere kıyasla daha yüksektir. Kadın DS'li bireylerin erkeklere göre, uzun boyluların, kısa boylulara göre esneklik puanları daha yüksektir. 9-13 yaş aralığındaki DS'lilerin, 14-18 yaş aralığındaki DS'lilere kıyasla denge performansları daha iyidir. Açısal hız değeri arttıkça katılımcıların fleksiyon ve ekstansiyon değerlerinin ortalamaları düşmektedir. Bu çalışmayla, DS'li bireyler için izokinetik cihaz ve sport-KAT cihazının denge ve kas kuvveti ölçümleri için alternatif bir yöntem olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the balance and flexibility levels of 15 children with Down syndrome (DS) between the ages of 9 and 18 years differ depending on age range, gender, and height. Furthermore, it is also aimed to examine whether the isokinetic muscle strength differs significantly depending on the angular velocity. The data of the study were collected using the Sit-and-Reach Test, sport-KAT device, and isokinetic device. SPSS 20 package program was used for the data analysis. In the study, the Mann Whitney U test was used to analyze whether the balance and flexibility scores differed significantly depending on the age range, gender, and height; and the Friedman test was used to analyze whether the muscle strength significantly differed depending on the angular velocity. In this study, it was found that the flexibility scores of the children with DS between the ages of 14 and 18 years were higher than those of the children with DS between the ages of 9 and 13 years. In the children with DS, the females and the tall ones had higher flexibility scores than the males and the short ones, respectively. The children with DS between the ages of 9 and 13 years showed a better balance performance than those between the ages of 14 and 18 years. As the angular velocity increased, the averages of flexion and extension values of the participants decreased. With this study, It was concluded that the isokinetic device and the sportkat device can be used as an alternative methods for balance and muscle strength measurements for individials DS.