Exploring the wear out effect of vocabulary development in a collaborative gamified English classroom
İşbirlikçi oyunlaştırılmış İngilizce sınıfında kelime gelişiminin yıpratma etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 635894
  2. Yazar: ÖZEN ÖNGÖREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSU AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Modern teknolojideki yenilik ve gelişmeler, eğitim ortamlarını hareketlendirerek aktif öğrenmeyi teşvik etmekte ve böylece eğitime katkı sağlamaktadır. Özellikle eğitsel oyunlar bu yeniliklerin başında gelmektedir. Fakat zamanla öğrencilerin ilgisinde kademeli azalma ve yıpranma oluşur. Bu çalışmanın amacı oyunlaştırılmış öğrenci yanıtlama sistemlerini (OÖYS), mobil bilgisayar destekli işbirlikçi öğrenme (MBDİÖ) ortamlarında sıklıkla uygulayarak bu yıpranma sorununun ne derece karşılanabileceğini ve uygulamaya sık maruz kalmanın, öğrencilerin işbirlikçi oyunlaştırılmış öğrenci yanıtlama sistemlerine olan eğilimlerini ne derece etkilediğini analiz etmektir. İstanbul'da bir vakıf üniversitesinin 70 hazırlık öğrencisi ile yarı deneysel bir çalışma yürütüldü. Denek grubu 16 hafta boyunca sıklıkla, kısacası her kelime çalışmasından sonra oyunlaştırılmış MDİÖO'ya maruz kalırken kontrol grubu ise oyunu haftada bir kez oynadı. Ön-test, son-test, MBDİÖ anketi ve kelime stratejisi anketi yoluyla toplanan veriler bağımsız örneklem t-testi, kovaryans ve korelasyon analizleriyle incelendi. Denek grubunda MDİÖO'ya karşı öğrencilerin tutumunda anlamlı bir artış gözlendi. Diğer yandan OÖYS'nin az kullanılmasıyla, etkileşim, başarı ve isteklilik açısından istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş sergilendi. Sadece motivasyon faktörü sonuçları gruplar arasında farklılık göstermedi. Kelime son-testi açısından sık kullanım, A2 ve B1 son-test sonuçlarında anlamlı bir başarı sağladı, fakat öğrencilerin kapsamlı kelime strateji kullanımı, işbirlikçi OÖYS'ye karşı eğilimleri ve son test sonuçları arasında anlamlı bir korelasyona rastlanmadı. Bu çalışmanın sağladığı kavramsal sonuçlar tartışıldı ve uygulayıcılar için tavsiyeler verildi.
Özet (Çeviri)
Novelty and advancements in modern technology has contributed a lot to educational settings by galvanizing classrooms into action and promoting active learning. Especially, educational games are taking the leading role in fostering learning. However, after some time, there occurs gradual decrease and wear out in student interest. The aim of this study is to analyze to what extent this issue of wear out effect can be met by implementing a gamified student response system (GSRS) frequently in a mobile computer supported collaborative learning (mCSCL) environment and how students' tendencies towards collaborative GSRS are affected through frequent exposure to the application. A quasi experimental design was carried out with 70 English as a Foreign Language (EFL) students at a foundation university in Istanbul. Experimental group was exposed to gamified environment frequently for 16 weeks, simply after every single vocabulary class, and the control group played the game only once a week. The data were collected through vocabulary tests, a mCSCL survey and a vocabulary strategy survey and analyzed through Independent Samples T-test, ANCOVA and correlation statistical methods. The treatment group showed a significant increase in their overall attitudes towards collaborative mCSCL environments. On the other hand, statistically significant reduction occurred in terms of interaction, achievement and willingness in infrequent use of collaborative GSRS. Only the results of motivation factor remained insignificant between groups. In terms of vocabulary post-test, frequent use resulted in significantly better scores both in A2 and B1 levels, but the results didn't reveal a significant correlation between students' overall vocabulary strategy use, their tendencies towards the frequent use of collaborative GSRS and their post-test scores. Insightful results that this study yielded were discussed and recommendations were also provided for practitioners.