Perakende sektöründe çalışanların eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Zincir mağaza uygulaması
The effect of educational and development activities of employees in the retail sector on organizational commitment: Chain store application
- Tez No: 635920
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ SERPİL AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, perakende sektöründe çalışanlara uygulanan eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin örgütsel bağlılık üzerinde etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde teorik kısma yer verilmektedir. İkinci bölümde perakende sektöründe eğitim ve geliştirme faaliyetleri ve bu faaliyetlerin örgütsel bağlılık ile ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, perakende sektöründe uygulanan eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilen çalışma yer almaktadır. Araştırmada veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Anketler, Bursa' da zincir mağaza olarak faaliyet gösteren perakende sektöründe çalışan 534 kişi üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için“SPSS 25.0 for Windows”programından yararlanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen verilere göre, eğitim ve geliştirme faaliyetleri ile örgütsel bağlılık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin davranış, sonuç boyutları ile örgütsel bağlılık arasında orta düzeyde, öğrenme boyutunda ise yüksek düzeyde pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel bağlılığın demografik değişkenlere göre nasıl farklılık gösterdiğini tespit etmek için analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate whether the training and development activities applied to employees in the retail industry have an impact on organizational commitment. In the first part of the study, the theoretical part is included. In the second part, education and development activities in retail sector and the relationship of these activities with organizational commitment are tried to be explained. In the third part, the study carried out to examine the effect of training and development activities implemented in the retail sector on organizational commitment. In the research, the data were collected by means of a survey method. The surveys were conducted on 534 people working in the retail sector operating as a chain store in Bursa.“SPSS 25.0 for Windows”program was used to analyze the data obtained. According to the data obtained as a result of the analysis, it was determined that there is a statistically significant relationship between training and development activities and organizational commitment. A moderate positive correlation was found between the behavior, outcome dimensions, and organizational commitment of training and development activities, and a high level of positive learning. In addition, analyzes were conducted to determine how organizational commitment differs according to demographic variables.