Bölgesel kalkınmada tarım sektörünün önemi: Siirt ili örneği
The importance of agricultural sector in regional development: The case of Siirt province
- Tez No: 635949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tarım, insanların ekosistemlerini yönetmeleri ve evcilleştirilmiş türlerin biyolojik döngülerini kontrol etmelerini ifade eden bir süreçtir. Tarım sayesinde toplumlar için yararlı yiyecekler ve diğer kaynaklar üretilebilir. Toprağın ekimi ile ilgili tüm know-how ve aktiviteleri, doğal çevre üzerindeki tüm çalışmaları belirler, canlıları (bitkiler, hayvanlar) yetiştirmeyi ve toplamayı mümkün kılar. Dünyanın dört bir yanındaki kırsal alanlarda tarım, baskın arazi kullanımını ve kırsal alanların yaşayabilirliğinin önemli bir bileşenini temsil etmektedir. Tarım ve ilgili faaliyetler kırsal yaşamın temel dokusunu oluşturur. İstihdam ve iş fırsatları, altyapının ve çevrenin kalitesi açısından kırsal bölgelerin genel durumuna önemli ölçüde katkıda bulunur. Bununla birlikte, ekonomik olarak gelişmiş ülkelerin çoğunda, tarım çeşitlendirilmiş bir kırsal ekonominin nispeten küçük bir kısmını oluşturmaktadır ve buna ek olarak, tarımın ulusal zenginlik ve istihdam oranı açısından önemi, çoğu bölgede azalmaktadır. Bu durum, ülkelerde kırsal kalkınmada tarımın potansiyel rolünü azaltmaz, ancak istihdam ve ekonomik ilerleme için kalıcı beklentiler sunabilecek alternatif ekonomik faaliyetlerin katkısı da dahil edilmelidir. Bu çalışma bağlamında bölgesel kalkınma sürecinde Siirt ilinde tarım sektörü inceleme konusu yapılmıştır. Siirt ilinde tarım son derece önemli bir sektör olarak değerlendirilmekle birlikte, bu önemin yeterli ölçüde kullanılamadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Agriculture is a process that expresses how humans manage their ecosystems and control the biological cycles of domesticated species. Thanks to agriculture, it can produce useful foods and other resources for communities. It determines all the know-how and activities related to the cultivation of the soil, and more generally, all the work on the natural environment, makes it possible to grow and collect living things (plants, animals). In rural areas around the world, agriculture represents the dominant land use and an important component of the viability of rural areas. Agriculture and related activities form the basic fabric of rural life, contributing significantly to the general condition of rural areas in terms of employment and job opportunities, the quality of the infrastructure and the environment. However, in most economically developed countries, agriculture accounts for a relatively small proportion of a diversified rural economy, and in addition, the importance of agriculture in terms of national wealth and employment declines in most regions. This does not diminish the potential role of agriculture in rural development in these countries, but the contribution of alternative economic activities that can provide permanent expectations for employment and economic progress should also be included. In the context of this study, in the regional development process, the agricultural sector was examined in the province of Siirt. Although agriculture is considered as an extremely important sector in the province of Siirt, it is understood that this importance can not be used adequately.