Turkish-American relations during the Trump Administration
Donald Trump dönemi Türk-Amerikan ilişkileri
  1. Tez No: 635950
  2. Yazar: SELÇUK NİDA BALKANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALBAYRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) Trump Yönetimi döneminde, Türkiye ve ABD arasındaki dalgalı ilişkileri, her iki ülkedeki baskın liderlerin politikaları ışığında değerlendirmektedir. Araştırma, söz konusu ülkelerin dış politikalarını şekillendiren tehdit algılamaları, öncelikler ve stratejiler arasındaki ortak ve farklı noktaların, ilişkilere nasıl sirayet ettiğini ortaya koymaktadır. Uyum ve çatışma alanları üzerinden ilerleyen tez, Donald Trump'un selefi Barack Obama'nın başkanlık dönemindeki ikili ilişkilere de karşılaştırmalı analiz çerçevesinde değinmektedir. Çalışmanın temel bulgusu, çatışan çıkarlar ve tekrarlayan gerilimlerin zemininde, ABD ve Türkiye'nin ortak paydada buluşabilmesinin giderek zorlaştığıdır. Sovyetler Birliği gibi, Soğuk Savaş yıllarında her iki ülkeyi birbirine bağlayan ve göz ardı edilemez bir ortak tehditin yokluğunda, Ankara ve Washington uluslararası olayları aynı perspektifte değerlendirmekte zorlanmaktadır. Ancak Türkiye her ne kadar kimi zaman Doğu'daki bazı ülkelerle (Rusya, Çin, İran) yakınlaşıp NATO ve AB'yi inanılırlık ve güvenilirlik açılarından kaygıya düşürse de, ABD çizgisindeki Batı kurumlarından ayrılmak ya da ABD ile diplomatik ve ekonomik ilişkileri kesmekten imtina etmektedir. İlişkilerin sürdürülmesine dair irade, yalnızcılık ve yaptırımlar üzerine kurulu Trump Yönetimi için de geçerlidir.
Özet (Çeviri)
This thesis elaborates on the volatile relations between the USA and Turkey during the Trump Administration, against the backdrop of two assertive leaders in both countries. It analyzes how similarities and differences in terms of threat perceptions, priorities and strategies in respective foreign policies have had an impact on bilateral relations. Drawing upon areas of conflict and collaboration, the thesis also offers a comparison with respect to bilateral relations during the Obama Administration, which preceded the Donald Trump era. The research concludes that, in the context of clashing interests and recurring tensions, the United States and Turkey can hardly find some common denominators. In other words, in the absence of a non-negligible common threat like the Soviet Union, which had bound these two countries tightly in the Cold War, Ankara and Washington have found it increasingly hard to view international developments in the same vein. However, although Turkey has occasionally cozied up with partners in the East (Russia, China and Iran) and worried the NATO and the EU as per its faithfulness and reliability, it refrains from revoking membership in the US-shaped Western institutions or cutting off diplomatic and economic relations with the United States. In the same vein, the Trump Administration, characterized mainly by isolationism and sanctions, finds it convenient to continue bilateral relations regardless of various problems.