China's South China Sea dispute: Dhe growing Sino-American competition in the Asia-Pacific (1945-2017)
Çin'in Güney Çin Denizi ihtilafı: Asya-Pasifik'te artan Çin-ABD rekabeti (1945-2017)
- Tez No: 636032
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Son 40 yılda dünya tarihindeki en büyük önemli ekonomik gelişim mucizelerinden birisini gerçekleştirerek 2018 itibari ile ABD'den sonra Dünya'nın en büyük ikinci ekonomisi haline gelmiş olan Çin, bu dönem elde ettiği ekonomik kazanımları kullanarak geçmişte olduğu gibi bir kez daha bölgesindeki başat güç haline gelmeyi hedeflemektedir. Çin“Büyük Strateji”olarak da adlandırılan bu hedefine ulaşmak için bölgesel bir güçten süper güce dönüşüm süreci ile ilgili adımlarını son 10 yılda hızlandırmıştır. Bunun kaçınılmaz bir sonucu olarak Pekin yönetimi yükselen yeni bir güç olarak ortaya çıkan ihtiyaçlarını karşılamak için kendi bölgesindeki siyasi, ekonomik ve güvenlik yapısını değiştirme girişimlerine başlamıştır. Bu durum hâlihazırda bölgeye hakim olan ve ABD tarafından 2. Dünya Savaşı sonrası inşa edilen yapının değiştirilmesi anlamına gelmektedir. Bu bağlamda Pekin yönetiminin son yıllarda Güney Çin Denizi'nin tartışmalı sularında başlattığı suni inşa adası, tek taraflı deniz ve hava sahası ilanı ve petrol sondaj çalışmaları gibi eylemleri bölgedeki dengeleri Çin lehine değiştirme potansiyeline sahip oldukça tartışmalı ve tehlikeli adımlar olarak kabul edilmektedir. Çin için Güney Çin Denizi bugün ABD'nin bölgedeki ve daha geniş boyutta Asya-Pasifikteki hakimiyetine meydan okuduğu bir test alanı haline gelmiştir. Bu durum Güney Çin Denizini her an ABD ve Çin arasında geniş çaplı bir askeri çatışma başlatma potansiyeline sahip bir fiili çatışma bölge haline getirmiştir. Pekin Yönetiminin bölgedeki hak iddialarını kabul ettirmesi ve belirlediği hedeflere ulaşması Çin için yeni bir süper güç adayı olarak ilk gerçek test olacaktır. Bu bağlamda Çin'in hedeflerinde başarılı olup olmaması sadece Güney Çin Denizi için değil Asya-Pasifik bölgesinin siyasi, ekonomik ve güvenlik yapısının geleceği açısından da belirleyici olacaktır. Bu çalışma Pekin yönetiminin ABD'nin Asya-Pasifik bölgesindeki hâkimiyetine meydan okuyan siyasi, ekonomik ve askeri girişimlerini analiz ederken aynı zamanda Çin'in Güney Çin Denizinde eylem ve stratejilerinin Çin'in bölgedeki güvenlik yapısını yeniden şekillendirme girişimleri ile nasıl örtüştüğünü incelemektedir. Bu çalışmada ayrıca Çin'in Güney Çin Denizindeki hak iddiaları bu konu ile ilgili olarak günümüzde en geçerli uluslararası hukuki organ sayılan UNCLOS açısından incelenmektedir. Buna ek olarak çalışmada Çin ve diğer bölge devletleri ve ABD arasında artan potansiyel tehdit seviyeleri ölçebilmek adına Stephen Walt'ın“Tehdit Algılama Teorisini”temel alarak bu çalışma için oluşturulmuş olan matematiksel bir formül da kullanılmakta ve Çin'in bölgedeki eylemlerinin bölge devletleri arasındaki tehdit algısını nasıl etkilediği incelenmeye çalışılmaktadır. Son olarak da bu çalışma bölgesel devletlerin ve daha önemli olarak ABD'nin Çin'in Güney Çin Denizindeki eylemlerine ve stratejilerine nasıl tepki verdikleri 'Çevreleme' ve 'Yeniden Dengeleme' gibi stratejiler üzerinden analiz edilmekte ve bu politikaların ABD'nin hâlihazırda bölgedeki ve Asya-Pasifikteki hakimiyeti ve Çin'in bölgedeki başat güç olma hedefleri açısından etkileri ve önemi incelenmektir.
Özet (Çeviri)
China in the last several decades has achieved one of the most outstanding economic development miracles in the world. Fueled by the enormous economic gain made in this period, and in accordance with its Grand Strategy to revive the glorious ancient Chinese Empire of the past, China has once again started its rise in its region by accelerating its efforts to transform itself from a developing country to a regional and perhaps to some extent global power. As a result, China has started to alter the political, economic and security structure in its region in order to meet its needs as a rising power. This means changing and reshaping the regional political, economic and security structure shaped by the United States after the Second World War. In this respect Beijing's recent actions such as island building, unilateral announcements of Air Defense Identification Zones (ADIZ) on disputed islands and oil researches in the contested waters of the SCS are all very contentious actions aiming to change the status quo in the region in favor of China. It can be said that the SCS today has become a testing ground for China's ambitions to challenge the US dominance in the Asia-Pacific and to re-shape the current security structure in the region. This situation has also turned the SCS into a regional flashpoint with a potential to spark a larger armed conflict between China and the US. Beijing's success in achieving its claims and objectives in the SCS will be the first real test for China as a new potential global power and will also be decisive in the future political and security structure of the Asia-Pacific region as a whole. This dissertation analyzes the political, economic and military indicators of Beijing's attempt to challenge the current global dominance of the US in Asia-Pacific in general alongside China's actions and policies in the SCS and how they relate to China's ambitions to re-shape the security structure in the region. The study analyzes the legal status of China's claims in the SCS from UNCLOS perspective which is the most important international legal body with respect to maritime claims. In addition, this study employs a new formulation model based on Stephen Walt's 'Balance of Threat' theory in an attempt to assess the rising potential threat levels which China and other claimant states and US pose to one another in the region. Finally the study examines the regional actors and more importantly Washington's response to Chinese actions and policies in the SCS, such as 'Containment' and 'Rebalancing,' and focuses on the political and military implications of these actions in regard to America's current global dominance and China's ambitions to become a dominant power in the region.