U19 kategorisindeki futbolcularda bireysel rekabetçiliğin kariyer uyum yeteneği üzerindeki etkisi
The effect of individual competitiveness on career adapt abilities in football players in u19 category
  1. Tez No: 636038
  2. Yazar: EREN MERT
  3. Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Futbol endüstrinin en büyük aktörü ise hiç şüphesiz oyunu oynayan ve diğer yan etkenleri harekete geçiren futbolculardır. Küçük yaşlarda amatör olarak başlayan kariyer serüven, göreceli olarak sadece az bir kısmının profesyonel olmasıyla sonlanırken, yine bu profesyonel futbolculardan daha da küçük bir grubu elit futbolcu olmayı başarabilmektedir. Bu kapsamda, Türkiye'de futbolcuların profesyonel hayata geçmeden veya geçtikleri sırada, altyapı veya alt yaş kategorilerinin son durağı olan U-19 kategorisinde yer alan futbolculara Bireysel Rekabetçilik ölçeği ve Kariyer Uyum ölçekli anket uygulanmış ve bu anketin sonuçları incelenerek anlamlı bir ilişki bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The biggest actorsand the elements of the football industry are the football players undoubtedly. Beginning their career adventures from the young ages, only few of them succeed to become a professional football player and even the less of them can be an elite player. In this context, in Turkey, the last step before becoming a professional football player is the U-19 category. In this thesis, it has been evaluated U-19 Turkish football players in terms of Individual Competitiveness and Career Adapt-Abilities Scales and there has been completed an investigation of likely significant relationship.