Çift ilişkisinde evlilik uyumunun nesne ilişkileri ve bağlanma stilleri açısından incelenmesi
Investigation of marriage adjustment in the couple relationship in terms of object relationships and attachment styles
- Tez No: 636039
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, evlilik uyumunun ilişkilerde nesne ilişkisi ve bağlanma stilleri açısından karşılaştırılmasıdır. İlişkisel tarama yöntemiyle yapılan araştırmaya 190 kadın, 166 erkek katılmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini değerlendirmek üzere araştırmacı tarafından belirlenen Sosyo-Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın ölçme aracı olarak Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Testi (BORRTI), Evlilik Uyum Ölçeği ve Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde parametrik (t-test, korelasyon) test ölçümleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucuna göre tespit edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: Evlilik uyumu göre ilişkilerde genellikle uyumsuz evlilik gözlenmektedir. Evlilik uyumu cinsiyetler ile karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Bağlanma stilleri karşılaştırıldığında güvenli bağlanma stili daha yüksek olduğu gözlenmektedir bunun yanında, bağlanma stilleri cinsiyet ile karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Katılımcıların nesne ilişkileri ve evlilik uyumu karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare marital adjustment in terms of object relation and attachment styles in relationships. 190 women and 166 men participated in the research carried out using the relational screening method. The Socio-Demographic Information Form determined by the researcher was used to evaluate the socio-demographic characteristics of the participants. Bell Object Relations and Truth Assessment Test (BORRTI), Marriage Adjustment Scale and Three Dimensional Attachment Styles Scale were used as the measurement tool of the study. In the analysis of the data obtained, parametric (t-test, correlation) test measurements were used. As a result of the analysis, the findings can be summerized as such: According to the marriage harmony, generally incompatible marriage is observed in the relations. There was found no significant difference when compared to gender. When the attachment styles are compared, it was observed that the secure attachment style is higher, however, there was no significant difference between attachment styles and gender found. There is a significant difference when the object relations and marital adjustment of the participants are compared.