Characterization and treatment alternatives of some brominated, nitroso, fluoro and phenolic micropollutants in hospital wastewater
Hastane atıksuyunda bulunan bazı bromlu, florlu, nitro ve fenol grubu içeren mikrokirleticilerin karekterizasyonu ve arıtma alternatifleri
  1. Tez No: 636097
  2. Yazar: GÖKÇE GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DELİA TERESA SPONZA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 804
Özet
Bazı bromlu, florlu, aromatik, fenol ve nitro grubu içeren mikrokirleticilerin ham hastane atıksuyundan biyolojik, fotokatalitik, ultrason ve membran yöntemleri ile arıtımı incelenmiştir. Maksimum giderim verimleri çalışılan tüm mikrokirleticiler (yüzde 18'den fazla) ve makrokirleticiler (yüzde 64'ten fazla) için 55 günlük çamur yaşında pH 7,5'da ve mezofilik koşullar altında anaerobik UASB/aerobik CSTR ardışık biyolojik reaktör sisteminde elde edilmiştir. Fotokatalitik deneylerde çalışılan tüm mikrokirleticilerin maksimum giderimleri 0,50 gram bölü litre nanopartikül konsantrasyonu ile (hem titanyum dioksit hem de seryum dioksit için), 45 dk ışınım süresi için, 210 W UV ışığı gücünde, 60 santigrat derece için bulunmuştur. Maksimum giderimler PFOA, PFOS ve NDMA için (yüzde 93'ten fazla) pH 4'te; α-HBCDD, PBEB, PBT, TBBPA, TCS ve CIP için (yüzde 96'dan fazla) pH 7'de; AHTN, GFZ ve IBU için (yüzde 96'dan fazla) pH 8,5'ta bulunmuştur. Ultrason deneylerde çalışılan tüm mikrokirleticilerin maksimum giderimleri 0,40 gram bölü litre nanopartikül konsantrasyonu ile (hem titanyum dioksit hem de seryum dioksit için), 60 dk sonikasyon süresi için, 120 W sonikatör gücünde, pH 4'te ve 40 santigrat derecede 132 kHz sonikatör frekansı için bulunmuştur. Maksimum giderimler çalışılan tüm mikrokirleticiler (yüzde 95'ten fazla) ve konvansiyonel kirleticiler (yüzde 95'ten fazla) için RO membran ile 4,75 bar transmembran basıncında, 104,17 litre bölü metrekare bölü saat permeat akısında, 0,10 metre bölü saat çapraz akış hızında, 60 dk için, pH 8'de ve 25 santigrat derecede elde edilmiştir. Bir metreküp hastane atıksuyunu arıtmak için gereken maliyet tüm arıtma seçenekleri için hesaplanmıştır ve en ucuz olanı 0,67 Avro olarak RO ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The biological, photocatalytic, ultrasound and membrane treatment of some brominated, fluoro, aromatic, phenolic and nitroso micropollutants were investigated from a raw hospital wastewater. The maximum removal efficiencies of all studied micropollutants (higher than 18 per cent) and macropollutants (higher than 64 per cent) were obtained at 55 days SRT in anaerobic UASB/aerobic CSTR sequential biological reactor system at a pH of 7.50 under mesophilic conditions. The maximum removals of all studied micropollutants were found with 0.50 gram per liter nanoparticle concentration (both for titanium (IV) oxide and cerium (IV) oxide), for 45 min irradiation time, at 210 W UV light power, at 60 celsius degree in the photocatalytic experiments. The maximum removals were found at pH 4.00 for PFOA, PFOS and NDMA (higher than 93 per cent); at pH 7.00 for α-HBCDD, PBEB, PBT, TBBPA, TCS and CIP (higher than 96 per cent); at pH 8.50 for AHTN, GFZ and IBU (higher than 96 per cent). The maximum removals of all studied micropollutants were found with 0.40 gram per liter nanoparticle concentration (both for titanium (IV) oxide and cerium (IV) oxide), for 60 min sonication time, at a sonicator power of 120 W, at a pH of 4.00 and at 40 celsius degree for a sonicator frequency of 132 kHz in the ultrasound experiments. The maximum removals of all studied micropollutants (higher than 95 per cent) and conventional pollutants (higher than 95 per cent) were achieved with RO membrane at a transmembrane pressure of 4.75 bar, at a permeate flux of 104.17 liter per square meter per hour, at a cross-flow velocity of 0.10 meter per hour, for 60 min, at a pH of 8.00 and at 25 celsius degree. The cost to treat one cubic meter of raw hospital wastewater was calculated for each treatment option and the cheapest one was calculated as 0.67 Euro with RO.