Antibakteriyel bitim işleminin pamuklu çarşaflık kumaşların bazı mekanik özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of antibacterial finishing proses on some mechanical properties of cotton sheets fabrics
  1. Tez No: 636102
  2. Yazar: ELİF SULTAN AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, antibakteriyel bitim işlemi uygulanan dokuma kumaşın mekanik özelliklerinin nasıl etkilendiği araştırılmıştır. Öncelikle hastanelerde sıklıkla kullanılan çarşaf türleri araştırılmış, %100 pamuklu bezayağı dokuma kumaşa karar verilip kumaş üretimi yapılmıştır. Antibakteriyel işlem, terbiye işletmesinde işletme şartlarında fularda emdirme yöntemi ile yapılmıştır. Antibakteriyel işleme tabi tutulan kumaş Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji laboratuvarlarında antibakteriyel test işlemlerine tabi tutulmuştur. Olumlu sonuç alındıktan sonra Denizli Teknik Bilimler MYO fiziksel tekstil muayeneleri laboratuvarlarında hem işlem görmemiş hem de işlem görmüş kumaşa buruşma açısı, yırtılma mukavemeti ve aşınma mukavemeti testleri uygulanmıştır. Test sonuçları Excel ve SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 21.0 programına işlenmiştir. İşlenen verilerin ham ve antibakteriyel işlem görmüş kumaş ölçümlerine göre sayısı 50'nin altında olduğundan dolayı Shapiro-Wilk analizi ile test edilmiştir. Verilere ait test varyanslarının homojenliği ise Levene homojenlik testi ile yapılmıştır. Yapılan varyans testleri sonucu antibakteriyel bitim işlemi sonrası hem çözgü hem de atkı yönünde buruşma mukavemetinde (açısında) ve yırtılma mukavemetinde azalma meydana geldiği görülmüşken aşınma mukavemetinde artış olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Antibakteriyel İşlem, Bezayağı Kumaş, Buruşma Mukavemeti, Yırtılma Mukavemeti, Aşınma
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is investigated how the mechanical properties of woven fabric applied antibacterial finishing process is affected. Firstly, bed linen types which are frequently used in hospitals were searched and 100% cotton woven fabric was decided and fabric was provided. Antibacterial treatment was carried out in padding by padding method. Antibacterial treated fabric was subjected to antibacterial test procedures in Giresun University Faculty of Medicine Medical Microbiology laboratories. After obtaining positive results, wrinkle angle, tear strength and abrasion resistance tests were applied to both untreated and treated fabrics in Denizli Vocational School of Textile Laboratories. The test results were recorded in Excel and SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 21.0 program. Since the number of processed data was less than 50 according to raw and antibacterial treated fabric measurements, it was tested by Shapiro-Wilk analysis. The homogeneity of the test variances of the data was determined by Levene homogeneity test. As a result of variance tests, it was seen that crease resistance (angle) and tear strength decreased in both warp and weft direction after antibacterial finishing process, while abrasion resistance increased. KEYWORDS: Antibakterial Treatment, Plain Fabric, Crease and Tear Strenght, Abrasion