Trakya bölgesinde çalışan acil servis doktorlarının kaliteli yaşam algısının belirlenmesi
Determining the life quality perception ofemergency physicians in thrace region
  1. Tez No: 636113
  2. Yazar: TEZER ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SALT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Trakya Bölgesi'nde çalışan acil servis doktorlarının yaşam kalite düzeylerinin ölçülmesi, yaşam kalitelerine etki eden etmenlerin, olumsuzlukların tespit edilmesi ve doktorların yaşam kalitelerini iyileştirebilmeleri için gerekli olan beklentilerinin ortaya konulması amaçlandı. Trakya bölgesinde bulunan Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'ndeki hastanelerin acil servislerinde görev yapan toplam 199 doktor ziyaret edilip yüz yüze anket yöntemi ile veriler elde edildi. Anket formlarındaki veriler Statistical Package For The Social Sciences paket programına aktarılarak istatistiksel analizler gerçekleştirildi. Trakya Bölgesi acil servis doktorlarının sosyo-demografik özellikleri incelendiğinde; yaşları ortalamasının 31±6,5, %64 oranla erkeklerin kadınlardan yaklaşık iki katı fazla, yaklaşık yarısının bekar (%58) ve %88,4'ünün geliri giderinden fazla veya eşit olduğu görüldü. Katılımcıların %75,4'ü devlet hastanesinde, %53,2'si 0-3 yıldır ve %63,8'i pratisyen doktor olarak çalışmaktadır. Çalışmamızda, yaşam kalitesine etkisi bakımından gelir-gider durumu, medeni durum, çocukların cinsiyeti, iş yaşamında verimlilik, çalışılan kurum, çalışma ortamı, çalışma süresi , sağlık durumu algısı, kullanılan ilaçlar önemli bulundu. Geliri giderinden fazla, sadece kız çocuğu sahibi, iş yaşamında verimli olduğunu düşünen, özel hastanede görev yapan, 5-10 yıldır çalışan, çalışma ortamını ve sağlık durumunu iyi olarak değerlendiren acil servis doktorlarının yaşam kaliteleri yüksektir. Boşanmış veya eşi ölmüş olanlar, üniversitede çalışanların, psikiyatrik bir ilaç kullananların ise yaşam kalitesi düşüktür. Trakya Bölgesi acil servis doktorlarının yaşam kalitelerini yükseltmek için gelirlerini arttırmak, verimli hale getirmek, iyi bir çalışma ortamı sağlamak gerekmektedir. Boşanmış veya eşi ölmüş acil servis doktorlarının yaşam kalitelerinin daha düşük bulunmasından dolayı 59 Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın önerilerini teşvik etmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to measure the life quality perceptions of physicians working in emergency departments in the Trakya Region, to identify the factors that shape quality of life, to detect the factors that negatively affect quality of life, and to reveal the expectations of physicians needed to improve quality of life. In total, 199 physicians working in the emergency departments of hospitals in Trakya region (precisely Edirne, Tekirdağ and Kırklareli cities) were visited and the data were obtained through a face to face questionnaire method during the visits. The data on the questionnaire forms were transferred to the Statistical Package For The Social Sciences package program and some statistical tests were performed. The socio-demographic characteristics of the Trakya region emergency doctors who participated the survey were examined and these results were observed: the average age of respondents was 31 ± 6.5, male respondent's percent was 64% and they were about twice as much as female respondents in comparison to male respondents, approximately more than half of the respondents (58%) were single. 88.4% were seen to have more than or equal to their income. 75.4% of the participants were working in public hospitals. 53.2% of the respondents have been working for 0-3 years and 63.8 percent of the respondents were working as practitioners. 61 In our study, the factors such as income-expenditure equilibrium, marital status, gender of children, efficiency in work life, the institution worked for, working environment, working hours, perception of health status, medication taken were found to be important. Briefly, the emergency doctors who have higher income than their expenses, who have daughter(s) only, who think they are efficient in their work life, who work in private hospitals, work for 5-10 years, who apprise their working environment as being good, and who evaluate their health status as being well also assessed their life quality as high. Those who are divorced or who has lost his/her spouse, those who work at universities and those who take psychiatric medications assessed their life quality as low. In order to improve the life quality of the Trakya region emergency doctors, it is necessary to increase their income level, help them to work efficiently and provide a good working environment. It has also seen that the life quality evaluations of the doctors who has either lost their spouse or who are divorced are low, hence it is necessary to encourage the suggestions of the Ministry of Family, Labor and Social Services of the Republic of Turkey.