111 numaralı Mühimme Defteri'nin 508.-709. sayfalarının transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Translation and evaluation of pages 508-709 of numbered 111 Mühimme Register Notebook
  1. Tez No: 636114
  2. Yazar: ÖZLEM SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT ŞAFAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Başbakanlık Osmanlı Arşivi bünyesinde birçok defter serisi vardır. Bunlardan biri de mühimme defterleridir. Mühimme defterleri divan-ı hümayunda alınan kararların kaydedildiği defterlerdir. Bu çalışmada 111 Numaralı Mühimme Defteri'nin 508.-709. sayfaları arasının transkripsiyonu ve değerlendirmesi yapıldı. İncelenen kısımlardaki hükümler II. Mustafa dönemine ait olup tarih aralığı 1700-1702'dir. Osmanlı'nın ilk defa büyük oranda toprak kaybettiği Karlofça antlaşmasının imzalanmasından hemen sonraki döneme ait hükümleri içerir. Batıdaki uzun süren savaşları durduran bu anlaşmayla Osmanlı içe döndü. Belgelerde bu ateşkes süresince iç işlerle ilgilenilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu sebeple hükümlerin muhtevası daha çok askeri, idari düzenlemelerle, cisr, palanka, kale ve limanların tahkim ve tanzimi, timar ve zeamet düzenlemeleri, askeri sınıfının kontrolü ile alakalıdır. Bunun dışında, Türkmenlerin ve Nogayların iskanı, Bağdat, Basra seferi, Tunus-Cezayir-Trablusgarp ocakları arasında anlaşmazlık, eşkıya faaliyetleri ve Osmanlı'nın eşkıyalar ile mücadelesi, Osmanlı- Venedik sınır anlaşmazlığı gibi meseleler hükümlerde geçer.
Özet (Çeviri)
There are many notebook series within the Ottoman Archive. One of them is Mühimme notebooks. The Mühimme notebooks are the books where the decisions taken in the divan-ı humayun are recorded. İn this study pages 508.-709. of Numbered 111 Mühimme Register Notebook has been translated and evaluated. Provisions in the sections examined It belongs to 2nd Mustafa period and the date range is 1700-1702. It includes the provisions of the period immediately after the signing of the Karlofça agreement, where the Ottoman Empire lost its territory for the first time. With this agreement that stopped the long wars in the west, the Ottoman Empire turned inward. It was emphasized in the documents that the interior affairs should be dealt with during the ceasefire. For this reason, the content of the provisions is mostly related to military, administrative arrangements, arbitration and arrangement of cisr, palanka, fortresses and harbors, timar and zeamet arrangements, and control of the military class. Apart from this, issues such as the settlement of the Turkmen and Noga, the Baghdad, Basra expedition, the dispute between the Tunisia-Algeria-Tripoligarb quarries, the bandit activities and the Ottoman struggle with the bandits, the Ottoman-Venice border dispute.