Banka verileriyle ürün öneri sistemi
Product recommendation system with bank data
  1. Tez No: 636141
  2. Yazar: EKİN ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ve teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle birlikte saniyeler içinde binlerce terabyte lık bilgi akışına erişebilmemiz mümkün olmaktadır. Bu bilgi yığınının içinde kaybolan kararsız müşteriler için karar vermek bir hayli zorlaşmaktadır. Bu durumun bilincinde olan firmalar müşterilerini kaybetmemek ve sektördeki rakiplerine karşı güçlü olabilmek için ürün tavsiye sistemlerini kullanmaya başlamıştır. Ürün önerme sistemleri müşterilerin davranışlarını inceleyerek gelecekte alabileceği ürün hakkında tahminler üretmeye çalışır. Şirketler için müşteri memnuniyeti önemli bir konudur çünkü uzun vadede gelecek müşteri portföyü için bir yatırım aracıdır. Bu çalışma kapsamında ürün öneri sistemi Bankacılık sektörü alanında değerlendirilmiştir. Bankacılık sektörünün rekabete açık bir alan olduğu göz önünde bulundurulduğunda müşteri deneyimi, üzerinde yoğunlaşılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda popülerliği artan yapay zeka alanındaki gelişmeler de bu konuya yeni bir bakış açısı kazandırıp, bankanın müşterilerine daha kişiselleştirilmiş bir hizmet sunmalarına yardımcı olmuştur. Çalışma sonucunda bir müşterinin aldığı ürünlere bakıp benzer davranışlara sahip diğer müşterime hangi ürünleri önerebilirim sorusunun cevabı aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, with the widespread use of the internet and the advancement of technology, it is possible to access thousands of terabytes of information within seconds. For unstable customers who are lost in this pile of information, it becomes very difficult to decide. Companies that are aware of this situation have started to use product recommendation systems in order to avoid losing their customers and to be strong against their competitors in the sector. Product suggestion systems examine the behavior of customers and try to produce predictions about the future product. Customer satisfaction is an important issue for companies because it is an investment tool for the future customer portfolio in the long run. Within the scope of this study, the product suggestion system has been evaluated in the field of Banking sector. Considering that the banking sector is an area open to competition, customer experience emerges as an issue to be focused on. The developments in the field of artificial intelligence, which have gained popularity recently, have also helped the bank to offer a more personalized service to its customers. As a result of the study, the answer to the question of which products can I recommend to my other customer with similar behaviors is sought.