Çeşitli matematiksel problemlerin çözümünde programlama dillerinin ve platformlarının karşılaştırılması
Comparision of programming languages and platforms in solution of various mathematical problems
- Tez No: 636142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜYA ŞAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bir yazılım geliştiricisi için, doğru programlama dili ve platformu seçimi büyük bir önem arz etmektedir. Doğru programlama dili seçimi, programın performansına ve yazılım geliştiricisinin eforuna ve performansına doğrudan etki eder. Bir proje için programlama dili seçilirken, projenin kısıtları, yazılım geliştiricisinin öncelikleri gibi bir çok kritere dikkat edilmelidir. Bu tez kapsamında, farklı programlama dilleri ile literatürde en çok kullanılan genel matematiksel algoritmalar, arama ve sıralama algoritmaları ve polinomsal olmayan problemlerin çözüm algoritmaları geliştirilmiş, performans analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is one of the most important points to select the best programming language for a project for the software developer. Programming language selection directly affects the program's performance and also developers's effort and performance.It must be considered that project constraints, software developer's priorities while selecting the programming language for a project. Within the scope of this thesis, general mathematical algorithms, searching and sorting algorithms and solutions algorithms for NP problems have been developed and performance analyzes have been performed wtih different programmin languages.