Evli bireylerde irrasyonel inanışların boşanma göstergeleri üzerindeki yordayıcı gücü
The predicted power of irrational beliefs on divorcement indicators in married individuals
- Tez No: 636206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerde irrasyonel inanışlar ile boşanma göstergeleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya 226'sı kadın, 144'ü erkek toplam 370 evli birey katılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak Kısaltılmış Genel Tutum ve İnanç Ölçeği Türkçe Formu ve Boşanma Göstergeleri Ölçeği ile katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini öğrenmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyo-Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Bu araştırmada veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Analiz bulgularında; onaylanma ihtiyacı, rahatlık ihtiyacı ve kendini değersizleştirme alt faktörlerinin boşanma göstergelerini anlamlı şekilde yordadığı saptanmıştır. Öte yandan boşanma göstergeleri ile rahatlık ihtiyacı, onaylanma ihtiyacı, kendini değersizleştirme, adalet talebi ve başkalarını değersizleştirme alt faktörleri arasında anlamlı ilişkinin olduğu; boşanma göstergeleri ile akılcılık ve başarı ihtiyacı alt faktörleri arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı saptanmıştır. Ayrıca boşanma göstergeleri ile katılımcıların gelir düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanırken; boşanma göstergeleri ile yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, meslek değişkenleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between irrational beliefs and divorce indicators in married individuals. A total of 370 married individuals, 226 of whom are women and 144 are men, participated in the study. In the research, the Abbreviated General Attitude and Belief Scale Turkish Form and the Divorce Indicators Scale and the Socio-Demographic Information Form developed by the researcher in order to learn the socio-demographic characteristics of the participants were used as measurement tools. These research data are analyzed by SPSS program. In the analysis findings; it was determined that the need for approval, comfort need and self-evaluation sub-factors significantly predicted the divorce indicators. On the other hand, there is a significant relationship between divorce indicators and the need for comfort, need for approval, self-worthiness, the demand for justice, and under valuing others sub-factors while It was determined that there was no significant relationship between divorce indicators and rationality and need for success sub-factors. Furthermore, while it was determined that there is a significant difference between the divorce indicators and the income levels of the participants; There was no significant difference determined between divorce indicators and age, gender, education level and occupational variables.