İnternet üzerinden yayın yapan TV ve radyo kanallarında reklam içeriklerinin ses gürlüğü özelinde ölçümü, karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
The measurement, comparison, and evaluation of advertisement content on television and radio channels streaming over the internet
  1. Tez No: 636207
  2. Yazar: ANIL ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT VERGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Music, Radio and Television, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Algılanan ses gürlüğü açısından TV ve radyo kanallarının yayın akışlarında veya başka bir kanala geçiş esnasında meydana gelen ses seviyesi farklılıkları önemli ölçüde kamu şikayetlerine sebep olmuştur. Sürekli kumandadan ses seviyesi ayarlama ihtiyacı doğuran ve kullanıcıyı rahatsız eden bu durum; ağırlıklı olarak program tanıtımı ve reklam içeriklerinin devreye girmesi esnasında oluşmaktadır. Günümüz koşullarının ve mobil hayatın gerekliliklerinden ötürü birçok TV ve radyo istasyonunun yayınlarını artık internet üzerinden de kesintisiz olarak yaptıkları düşünüldüğünde, ses sinyal seviyesi kaynaklı problemlerin, internet üzerinden yapılan yayınlarda da oluşması bir araştırma konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı; internet üzerinden yayın yapan tv ve radyo kanallarının RTÜK tarafından yayımlanan ''TV ve Radyo Yayınlarında Uyulması Gereken Ses Seviyesine İlişkin Yönerge'' kapsamında değerlendirilmesinin yapılmasıdır. Bu kapsamda öncelikli olarak belirlenen TV ve radyo kanallarının canlı yayın akışları belirli periyotlarla kayıt edilmiştir. Reklam içeriklerinin düzenlenmesinin ardından, İTU-R BS.1770-4 ve EBU-R 128 algoritmalarını kullanan bir ses gürlüğü ölçer ile tüm reklam içeriklerinin ölçümleri yapılmıştır. TV kanallarından 233, radyo kanallarından 121, Google reklamlarından ise 33 olmakla birlikte toplam 387 reklam içeriğinin ses gürlüğü ölçümleri yapılmıştır. Ölçüm sonuçları ayrı ayrı ve ortalamaları gösterecek şekilde istenilen ses gürlüğü parametreleri doğrultusunda listelenmiş, alınan verilere göre değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of perceived loudness, the differences between the levels of sound occurring in the broadcast streams of TV and radio channels, especially, when switching to another channel cause significant public complaints. This situation disturbs the users and creates the need to adjust the volume frequently via the remote control. It occurs mainly during the beginning of the programs and commercial contents. Considering the internet broadcasts of many TV and radio stations today due to the mobile life conditions, the audio signal level problems occur in the broadcasts over the internet. The purpose of this study is to evaluate the TV and radio channel broadcasting over the internet within the scope of the“Directive Regarding the Sound Level in complied with TV and Radio Broadcasts”published by RTÜK. In this context, the live broadcast streams of the TV and radio channels, which were determined as priorities, were recorded at certain periods. Following the editing of the commercial contents, all the contents were measured with a loudness meter using the ITU-R BS.1770-4 and EBU-R 128 algorithms. Along with 233 TV channels, 121 radio channels and 33 google ads, the loudness measurements of 387 commercial contents were analyzed. The measurement results are listed in accordance with the desired loudness parameters to show the averages separately and evaluated according to the received data.