Sendikal yönetim krizi ve halkla ilişkiler (Türk Metal Sendikası örneği)
The union management crisis and public relations (Turkish Metal Union example)
- Tez No: 636220
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Sendika, günümüzde genişletilmiş anlamı ile işçilerin veya işverenlerin iş, kazanç, toplumsal ve kültürel konular bakımından çıkarlarını korumak ve daha da geliştirmek için aralarında kurdukları birlik anlamına gelmekle birlikte Dünya ve Türkiye gündeminde her dönemde yer alan, önemli konulardan birisidir. Çalışanların iş hayatları boyunca, içerisinde bulundukları şartlar değişme gösterdikçe, işveren ve işçi arasındaki çatışma günümüz kurum ve kuruluşlarında kaçınılmaz bir hal almaktadır. İşverene zarar verdiği gibi, işçinin de iç dünyasında çöküntülere sebep olmaktadır. Çalışma hayatını şekillendiren sendikalara böylesi durumlarda büyük rol düşmektedir. Korkulu rüya görmektense, uyanık kalmayı tercih eder durumda her zaman her koşula hazırlıklı bulunmalıdır. Böylesi kriz ortamlarının oluşabildiği Türkiye konjonktöründe sendikal kriz çerçevesinde işverenlerin ve sendikaların en önemli birimi olarak halkla ilişkiler görev almakta ve krizin başarılı bir şekilde atlatılmasında etkin rol üstlenmektedir. Sendikal örgütlenme modelleri çerçevesinde ele aldığımız, bakış açısını“üretmek, kazanmak, kazandırmak istiyoruz”anlayışıyla özetleyen, 1963 tarihinde kurulan Türk Metal Sendikası, sendikal dünyada ki yeni gelişme ve değişmelere yönetim- işveren ve işçi faktörü etrafında uyum sağlayamamıştır. Çalışmanın konusu, Türk Metal Sendikası örneklemi üzerinden oluşan sendikal kriz ve bu krizin çözümü çerçevesinde halkla ilişkilere düşen görev ve roller. Bu çalışma doğrultusunda;“sendika, sendikal kriz, halkla ilişkiler ve kriz yönetimi ve medya”kavramları üzerinde durulacaktır. Çalışmanın amacı Türk Metal Sendikasının yaşadığı krizde, dünyadaki gelişmeler çerçevesinde halkla ilişkiler birimini kriz sürecine nasıl ve ne şekilde dahil ettiği, başarı veya başarısızlığında halkla ilişkiler uygulamalarının ne kadar etkili olduğunu ortaya çıkarmaktır. Çalışmada yarı yapılandırılmış mülakat tekniğiyle toplanan veriler, betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Toplanan veriler sonucunda Türk Metal sendikasının, 2015 yılında yaşanan grev ve iş bırakma sürecinde halkla ilişkiler ve kriz yönetimi konusunda başarısız olduğu, süreci iyi yönetemediği gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The labor union, in today's meaning, is an unity that established between workers and an important issue in the context of protecting and improving business, earnings, social and cultural rights of workers and their employers and takes place in world's and Turkey's agenda. The conflict between the employer and the worker is inevitable in today's institutions and organizations as the conditions of the employees change throughout their working lives. As well as harming the employer, also it causes to a collapse in worker's inner world. In this cases, The unions that shapes the working life has a big role. It's preferable to stay awake to be ready every time and in every situation aside from seeing fearful dream. In Turkey's conjuncture where these crises can occur, in unionize crisis context, the labor union's and employer's public relations units take a role and plays an active role to get over the crisis successfully. The Turkish Metal labor Union, which was established in 1963 and we have discussed within the frame of labor union organization models, summarizing the perspective with the understanding of“we want to produce, win and earn”, has not been able to adapt to the new developments and changes in the context of management, employer and labor factor in the labor union world. The subject of this study is unionize crisis that formed through the sample of the Turkish Metal Union and the roles and duties related to public relations in resolution of this crisis. In this study; The concepts of“labor union, labor union crisis, public relations, crisis management and media”will be emphasized. The purpose of this study is to reveal how The Turkish Metal Union included public relations units in crisis process and find out effectiveness of public relations practices on success and failure in the crisis that occurred. In the study, Datas collected with semi-structured interview technique and analyzed using descriptive analysis method. As a result of the collected data, the results of that found, Turkish Metal union were failing to deal with the public relations and crisis management and were not managing the process well in the strike and layoff process in 2015.