İşveren markası ve iş yeri çekiciliğinin örgütsel bağlılık ile ilişkisi: Bursa otomotiv sektöründe bir araştırma
The relationship of employer brand and of workplace attractiveness with organizational commitment: A research in Bursa automotive sector
  1. Tez No: 636219
  2. Yazar: NESLİN AYGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İşveren marka yönetimi, günümüz rekabet ortamında şirketlerin rakiplerinden öne çıkması için yapması gereken çalışmalar arasında önem kazanmıştır ve bu nedenle birçok kez araştırma konusu olmuştur. Şirketlerin ayakta kalması için işveren markası uygulamaları, iş yeri çekiciliği, şirketlerin nitelikli insan kaynağına ulaşması ve şirket çalışanlarının örgüte bağlılığı önemli bir yere sahip olmuştur. Doğru insan kaynağını şirkete çekmek, şirket çekiciliğini arttırmak, örgütsel bağlılığı sağlamak ve çalışanların zihninde net şekilde çalışılacak en iyi yer algısını oluşturmak rekabet ortamında öne geçmeyi sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı da bu rekabet ortamında öne çıkmayı sağlayan işveren markasının ve işveren çekiciliğinin, örgütsel bağlılık tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi olmuştur. Bu amaç doğrultusunda, araştırma için hazırlanan anket; 2019 yılında otomotiv sektöründen bir işletmenin 373 çalışanına uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, araştırmaya katılan fabrika çalışanlarının; işveren markası alt boyutları olan uygulama boyutu, çekicilik boyutu, ekonomik boyutu, sosyal boyut algıları ile örgütsel bağlılığın alt boyutları olan normatif bağlılık, duygusal bağlılık, devam bağlılıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü, orta düzey ve zayıf yönlü ilişkilerin olduğu bulunmuştur. Ayrıca uygulama boyutu ile devam bağlılığı boyutu arasında, sosyal değer boyutu ile devam bağlılığı boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye rastlanmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Employer brand management has gained importance among the works that companies need to make in order to stand out from their competitors in today's competitive environment, and has therefore been the subject of research many times. Employer brand practices, workplace appeal, companies' reaching qualified human resources and loyalty of the company employees have an important place for the survival of companies. Attracting the right human resources to the company, increasing the attractiveness of the company, ensuring organizational commitment and creating the best place perception in the minds of the employees have enabled us to take the lead in a competitive environment. Therefore, in this study, it is aimed to examine the relationship between employer attraction and organizational commitment attitudes in employer brand management. For this purpose, the survey prepared for the research; It was applied to 373 employees of an enterprise from the automotive sector in 2019. As a result of the research, the factory employees participating in the research; It has been found that there are statistically significant, positive, moderate and weak relations between employer brand sub-value, application value, attractiveness value, economic value, social value perceptions and organizational commitment sub value. In addition, it was concluded that there was no statistically significant relationship between application value and attendance commitment value, between social value and attendance commitment value.