Sürekli iyileştirme-geliştirme anlayışıyla kaynak tüketim muhasebesi: Bir uygulama
Resource consumption accounting with continuous improvement-development approach: An application
- Tez No: 636248
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HATUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Dünyada özellikle maliyetlerin düşürülmesi ve kalitenin yükseltilmesi suretiyle rekabeti artıran Japon işletmelerinin başarısı“kaizen”denilen sürekli iyileştirme ve geliştirme anlayışı sayesinde oluşmuştur. Sürekli iyileştirme ve geliştirme çabaları, işletmeye yeni unsurları katmakla birlikte aslında mevcut uygulama ve yöntemleri devamlı geliştirerek mükemmel olma yolunda adım adım ilerlemeyi sağlamaktadır. İşletmelerde kullanılan geleneksel maliyet yönetim sistemleri yöneticilerin ihtiyaç duyacağı doğru maliyet bilgilerini sağlamakta yetersiz kalmaktadır. Bunun yerine modern yönetim muhasebesi uygulamaları geliştirilmiştir. En son geliştirilen yöntem olan kaynak tüketim muhasebesi, işletmelerin mevcut yapısını en iyi analiz edebilecek, işletmede uygulanacak sürekli iyileştirme ve geliştirme faaliyetleri ile ilgili sonuçları en iyi şekilde açıklayabilecek, gelişmiş stratejik yönetim muhasebesi uygulamasıdır. Bu çalışmada sürekli iyileştirme ve geliştirme anlayışı çerçevesinde kaynak tüketim muhasebesinin birlikte uygulanabilirliği ele alınmıştır. Bu uygulama ile şirket yönetimine olası maliyet azaltma teknikleri hakkında bilgi sağlanmış ve bu bilgileri elde edebilmek için, her bir faaliyetin performanslarının analiz ve değerlendirmesi ayrı ayrı yapılmıştır. Bu şekilde üretilen mamullerin maliyetlerinde azalma sağlanmış ve ayrıca işletmenin katma değer üretmeyen kapasiteleri sürekli iyileştirme ve geliştirme faaliyetleri ile devamlı olarak azaltılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The success of the Japanese enterprises, which increase the competition by decreasing the costs and increasing the quality in the world, has been formed by the continuous improvement concept which we call“kaizen”. Continuous improvement and development efforts actually provide step-by-step progress to become perfect by continuously developing existing practices and methods besides adding new elements to the enterprise. The traditional cost management systems used in the enterprises are insufficient to provide the correct cost information required by the managers. Instead, modern management accounting practices have been developed. Resource consumption accounting, which is the most recently developed method, is an advanced strategic management accounting practices that will be able to analyze the current structure of the enterprises in the best way and will be able to explain the results of continuous improvement and development activities. In this study, the co-applicability of continuous improvement with development of resource consumption accounting is analysed. With this application, company management was provided with information on possible cost reduction and in order to obtain this information, the analysis and evaluation of the performances of each activity were conducted separately. In this way, the costs of manufactured products are reduced. Also through continuous improvement and development activities, the value-free capacity of the enterprise has been continuously reduced.