Sosyal medyada güncel pazarlama yaklaşımlarının tüketicilerin satın alma niyeti üzerine etkisi
The impact of contemporary marketing approaches on social media toward consumer purchase intention
  1. Tez No: 636247
  2. Yazar: FATMAGÜL İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sosyal medya ortamlarının popülerliği, hızlı ve az maliyetli olması, oldukça büyük kitleler tarafından bu ortamların tercih edilmesi, sosyal medyayı işletmeler açısından cazibe merkezi haline getirmiştir. Sosyal medyanın çift yönlü ve etkileşimli yapısı, hem tüketicilerin işletmelere hem de işletmelerin tüketicilere daha kolay ulaşmasını ve pazarlama faaliyetlerinin geleneksel pazarlamaya göre daha fazla müşteri odaklı olarak yürütülmesini sağlamıştır. Bu sayede, işletmeler rekabette avantaj sağlayarak, varlıklarının devamlılığını temin etmektedir. Bu araştırmanın amacı, sosyal medyada güncel pazarlama yaklaşımlarının tüketicilerin satın alma niyeti üzerine etkisini ölçmektir. Araştırma başlığında geçen güncel yaklaşımlar; dijital ürün yerleştirme, gerçek zamanlı pazarlama, elektronik ağızdan ağıza pazarlama, influencer pazarlama ve gerilla pazarlama yaklaşımlarıdır. Araştırmanın literatür taraması bölümünde; ilk olarak sosyal medya, sosyal medyada pazarlama, sosyal medyada güncel pazarlama yaklaşımları konuları geçmiş çalışmalar kaynak gösterilerek detaylı olarak anlatılmıştır. Literatür taramasının ikinci kısmında ise; tüketici, tüketici davranışı ve tüketici karar verme kavramlarına literatürde yer alan çalışmalardan referans gösterilerek yer verilmiştir. Araştırmanın veri ve yöntem bölümünde; sosyal medyada güncel pazarlama yaklaşımlarının tüketicilerin satın alma niyeti üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi ile 384 kişiye anket uygulanmıştır. Ankette elde edilen veriler SPSS Statistics Version 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada gerçekleştirilen analiz sonucunda; dijital ürün yerleştirme, gerçek zamanlı pazarlama, elektronik ağızdan ağıza pazarlama, influencer pazarlama ve gerilla pazarlama faaliyetlerinin satın alma niyeti üzerinde pozitif etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The popularity of social media platforms, their speed and low cost, the preference of these platforms by large masses have made social media a center of attraction for companies. The bi-directional and interactive structure of social media has enabled both consumers to reach companies and companies to consumers more easily, and that marketing activities are carried out more customer-oriented than traditional marketing. In this way, organizations provided with an advantage in competition ensure the continuity of their assets. The purpose of this research is to measure the effect of current marketing approaches on consumers purchasing intentions in social media.“Current marketing approaches”in the research title; digital product placement, real-time marketing, electronic word of mouth marketing, influencer marketing, and guerrilla marketing. In the literature review section of the research; First of all, social media, marketing in social media, current marketing approaches in social media are declared in detail with reference to previous studies. In the second part of the literature review; consumer, consumer behavior and consumer decision making concepts are included with reference to the studies in the literature. In the data and method section of the research; The effect of social media current marketing approaches on consumers purchasing intent was examined. In the research, a survey was applied to 384 people with easy sampling method. The data obtained in the questionnaire were analyzed by using SPSS Statistics Version 22 program. As a result of the analysis carried out in this research; It is concluded that digital product placement, real-time marketing, electronic word of mouth marketing, influencer marketing and guerilla marketing activities have a positive effect on consumers purchasing intent.