Türk hukukuyla karşılaştırmalı olarak Ukrayna hukukuna göre evlat edinme
Adoption according to Ukrainian law in comparison to Turkish law
  1. Tez No: 636276
  2. Yazar: DARIA KOVALOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
“Türk Hukukuyla Karşılaştırmalı Olarak Ukrayna Hukukuna Göre Evlat Edinme”başlıklı tezimizin esas amacı Ukrayna Hukukundaki evlat edinmeye ilişkin mevzuat ve uygulamanın ayrıntılı ve teorik analizinin yapılması ve Türk Hukukuyla karşılaştırılmalı olarak incelenmesidir. Çalışmamızda evlat edinme Ukrayna Aile Kanunu, Türk Medeni Kanunu, uluslararası sözleşmeler ve her iki ülkenin kanunları çerçevesinde ele alınmıştır. Her iki evlat edinme kurumunun farklılıkları ve benzerlikleri açıklanmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde, eski Babil, Roma ve Bizans'ta evlat edinme kurumunda durum; Ukrayna bölgesinde eski çağlar ve X. yüzyıl arasında, Kiev Knezliği, Rusya Çarlığı, Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği döneminde; bağımsız Ukrayna'da 1991 yılından günümüze kadar evlat edinme kurumunun tarihi gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde, Ukrayna mevcut hukukunda evlat edinme kavramı ve tanımı; şartları; süreci; gizliliğinin hukuki hükümleri; hukuki sonuçları; geçersizliği ve kaldırılması incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türk hukukunda evlat edinme kurumunun genel incelemesi yapılmıştır; Ukrayna hukuku ile Türk hukuku arasında evlat edinme kurumunun benzerlikleri ve farklılıkları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our study entitled“Adoption According to Ukrainian Law in Comparison to Turkish Law”is to make a detailed and theoretical analysis of the legislation and practice related to adoption in Ukrainian law and to examine it in comparison with Turkish law. In our study, adoption was handled within the framework of the Family Code of Ukraine, the Turkish Civil Code, international conventions and the laws of both countries. The differences and similarities of both adoption institutions were analyzed. In the first chapter of our study we examined the adoption institution in ancient Babylon, Rome and Byzantine; the development of the adoption institution between the ancient times and the X. century on Ukrainian territories, during the period of Kievan Rus, the Tsardom of Russia, the Union of Soviet Socialist Republics; the historical development of the adoption institution in the independent Ukraine from 1991 to the present has been discussed. In the second chapter, the concept and definition; conditions; the process; legal provisions of the confidentiality; legal consequences; the invalidity and abolition of adoption according to the current Ukrainian law were examined. In the third chapter, a general description of adoption institution according to Turkish law has been made; the similarities and differences of the adoption institution between Ukrainian and Turkish law have been explained.